Büyükanıt: İran'ın füzelerinden tedirginiz

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Yaşar Büyükanıt, terör örgütü PKK ile mücadele konusunda ABD tarafından, "daha iyi bir mücadele içinde olunacağı izlenimi edindiğini, ancak sonuca bakılacağını" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yaşar Büyükanıt, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’da, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace ve ABD Savunma Bakan yardımcısı Eric Edelman ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Büyükanıt, temaslarının ardından edindiği izlenimi soran gazetecilere, "Tabii ki sonuç alınmadan birşey denemez ama PKK ile mücadele konusunda daha iyi bir mücadele içinde olunacağı izlenimi edindim. Ama tabii sonuçlarına bakacağız" yanıtını verdi.
Bir gazetecinin, "Süre verebilir misiniz?" sorusuna ise Büyükanıt, "Terörle mücadelede hiç süre veremezsiniz. Biz 1984’ten beri mücadele ediyoruz" dedi. İran’ın Şahab füzelerinin Türkiye’yi tehdit ettiği yönündeki bir soru üzerine Büyükanıt, görüşmelerinde bu konuları konuşmadıklarını belirtirken, ancak "asker olarak, füzeler nereye kadar gider, nedir bunların hepsini biliyoruz" diye konuştu.
Bir gazetecinin, "Tedirgin miyiz?" sorusu üzerine Büyükanıt, "Gayet tabii. Bölgede bu tip şeylerin olması, hangi ülkenin olursa olsun, bölge ülkelerini tedirgin eder. Kim olursa. Böyle bir kabiliyetin olması, hele kontrol dışında olursa tehlikeli" dedi.
Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, tek kutuplu dünyaya ilişkin eleştirilerinin yer aldığı Münih konuşmasının yer almasına ilişkin bir soru üzerine Büyükanıt, "Ben, kendi işimle uğraşmaktan onları bilmiyorum" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious