Büyükanıt Mısır ile mutabakat muhtırası imzaladı

Büyükanıt Mısır ile mutabakat muhtırası imzaladı.12466
  • Giriş : 19.04.2008 / 14:45:00

Büyükanıt: "MuhtıMutabakat Muhtırası 16 Nisan 2008 tarihinde imzalanmıştır."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Orgeneral Büyükanıt'ın Mısır'a gerçekleştirdiği resmi ziyarette askeri ilişkilerin ve işbirliğinin geliştirilerek ileriye götürülmesi konusunda mutabakat muhtırası imzalandığı belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Mısır Silahlı Kuvvetler Komutanı ve Mısır Savunma ve Askeri Üretim Bakanı Mareşal Muhammed Hüseyin Tantavi'nin daveti üzerine Mısır Arap Cumhuriyeti'ne 14-17 Nisan 2008 tarihleri arasında resmi ziyarette bulunduğu belirtildi.

Bu kapsamda Mısır Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Muhammed Hüsnü Mübarek'i, Mısır Silahlı Kuvvetler Komutanı ve Savunma ve Askeri Üretim Bakanı Mareşal Tantavi'yi makamlarında ziyaret eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt'ın, heyetler arası görüşmeye katıldığı, Meçhul Asker ve Enver Sedat Anıtı ile Kahire Türk Şehitliğine çelenk koyduğu vurgulandı.

Açıklamada, şöyle denildi:

''Bu ziyaret esnasında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve Mısır Silahlı Kuvvetler Komutanı ve Savunma ve Askeri Üretim Bakanı Mareşal Muhammed Hüseyin Tantavi, askeri ilişkilerin ve işbirliğinin geliştirilerek daha da ileriye götürülmesi konusunda mutabık kalmışlardır. Bu yöndeki ortak anlayışı içeren Mutabakat Muhtırası 16 Nisan 2008 tarihinde imzalanmıştır.

Bu muhtıranın imzalanması ile iki ülke silahlı kuvvetleri arasındaki askeri ilişkilerin büyük bir ivme kazanacağı değerlendirilmektedir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious