Büyükanıt Paşa davayı etkiledi mi?

Büyükanıt Paşa davayı etkiledi mi?.12108
  • Giriş : 06.06.2008 / 08:22:00

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Anayasa Mahkemesi'nin kararı için ne dedi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

“Türkiye’ye birtakım sıfatlar demokrasi kavramı içinde dayatılmak isteniyor” diyen Genelkurmay Başkanı Büyükanıt sert çıktı: “Yasal kurumlar buna izin vermez. Cumhuriyeti, temel ilkelerini hiçbir güç biat ettiremeyecektir.”Harp Akademileri Komutanlığı'nda düzenlenen "Ortadoğu" konulu sempozyumda konuşan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel ve askeri alanlarda güçlü bir Türkiye'nin, bölgesinin temel dinamiklerinden biri olduğunu söyledi. Orgeneral Büyükanıt, son yıllarda Türkiye'nin bu yapısını bozmaya çalışan bazı mihrakların ortaya çıktığına dikkat çekti.

Dayatmaya çalışıyorlar

Türkiye Cumhuriyeti devletinin önüne birtakım sıfatlar takmaya çalışanlar olduğunu belirten Orgeneral Büyükanıt, "Türkiye Cumhuriyeti'nin yasal organları buna asla izin vermeyecektir. Bu tür yaklaşımlar hepimizin ortak paydası olan demokrasi kavramının içine koyularak Türkiye'ye dayatılmaya çalışılmaktadır" dedi.

Hem Avrupa'nın hem de Ortadoğu'nun bir parçası olan Türkiye'nin laik yapısıyla İslam dünyasının tek örneği olduğunu vurgulayan Büyükanıt, "Atatürk'ün kurduğu cumhuriyet, geleceğimizin tek gerçeğidir ve bunu hiçbir güç değiştiremeyecektir. Cumhuriyetimizi ve onun temel ilkelerini hiçbir güç kendisine biat ettiremeyecektir" dedi. Orgeneral Büyükanıt, Ortadoğu'daki sorunlara değindiği konuşmasında mevcut durumun terör örgütlerini güçlendirdiğini, teröre karşı sıfır tolerans gösterilmesi gerektiğini belirtti. Büyükanıt ayrıca terörle karşı karşıya kalan ülkelere destek verilmesi gerektiğini de ifade etti.

Gölge etmesinler yeter

Türkiye'nin bazı Avrupalı müttefiklerinin PKK'ya verdiği destekten yakınan Büyükanıt, terörle mücadeleye destek vermeyeceklere "Gölge etmeyin başka ihsan istemez" diye seslendi. Büyükanıt, "İsrail topraklarında yürütülen mücadelede bu bölgeye roketler, silahlar nasıl geliyor? Bunu düşünmemiz gerekir. İsrail tüm limanlarını kontrol altında tuttuğu halde bu silahlar bölgeye nasıl giriyor? Aynı soruyu PKK için de soruyorum. PKK bu silah ve patlayıcıları nereden buluyor? Bunları açıkça ortaya koymadıktan sonra bunları çözmek mümkün değildir" dedi. "Soruna bölgesel değil, küresel açıdan bakmak gerekiyor" diyen Büyükanıt, şöyle devam etti:

Katırlar kamyon oldu

"Hepimiz üzerimize düşen görevleri acaba yerine getirebiliyor muyuz? Terör örgütü geçmiş yıllarda ikmalini katırlarla sağlarken bugün Irak'ın kuzeyinde bu ikmalin kamyonların oluşturduğu taşıt kafileleriyle yapıldığını biliyoruz. Bunu kesin tespitlere dayanarak söylüyorum. Bu konuda bildiklerimin hepsini bu sempozyum kapsamında açıklama şansına sahip değilim, ancak şunu açıkça söyleyebilirim, dışarıdan destek almadığı sürece terör örgütleri varlıklarını sürdüremez. Bu kesindir."

iRAN’LA iŞBiRLiĞi YAPIYORUZ

Sempozyumda gazetecilere açıklamalarda bulunan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Türkiye'nin imkanları dahilinde Irak sınırını tüm gücüyle kontrol altında tuttuğunu söyledi. Ne kadar önlem alınırsa alınsın yine de bazı küçük terörist grupların ülkeye sızabileceğini ifade eden Orgeneral Başbuğ, şu anda yurt içinde de terörle mücadelenin her alanda güçlü bir biçimde sürdürüldüğünü söyledi. TRT üzerinden Kürtçe yayın yapılmasının yararlı olabileceğini söyleyen Başbuğ, "İran ile iş birliği yapıyor musunuz?" sorusuna "İran ile istihbarat iş birliği yapıyoruz. Konuşuyoruz, planlıyoruz" yanıtını verdi.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious