Büyükanıt: 'Risk her yerde vardır'

  • Giriş : 06.09.2006 / 00:00:00

Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, Lübnan'a gönderilecek askerle alakalı olarak "Risk her yerde vardır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

''Daha henüz Türkiye Cumhuriyeti devletinin yapacağı insanı yardımın çapı, yeri, kaç bölgede çalışacağı belli değil. Bu bölge belli olduktan sonra yeterli kuvvet tahsis edilecek. O belli olmadan sayı söylemek mümkün değil'' diyen Büyükanıt, ıÜü''O sayı belli olduğunda Silahlı Kuvvetler, daima olasılıklar üzerinde planlama yapar. Ama durum ortaya çıktığında çok süratli olarak yapılacak yardımların ne kadar kuvvetle sağlanacağını net olarak belirler. Şu anda açık söylüyorum sayı olarak bana da sorsanız ben de bilemem'' dedi.

Bölgeye giden Karayolları ve DSİ kendilerinin organize ettiklerini belirten Büyükanıt, ıÜüLübnan'a konuyla ilgili heyetlerin gidip gitmeyeceği sorusuna ''Gider, gelir. Şimdiye kadar da gidip geldi. Gidip, bakacaksınız, edeceksiniz. Ama karar verildikten sonra o karara bağlı olarak hazırlıklarımızı biz ne zaman tamamlarsak o zaman gider'' diye cevap verdi.

ıÜüBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türk askerinin Lübnan'da silahsızlandırma faaliyetlerine katılmayacağı yönündeki ifadelerinin hatırlatılması üzerine Orgeneral Büyükanıt, ''Var mı tezkerede bu sorumluluk? Yok. Kimse bunu bizden isteyemez, tezkerede yok. Biz, Meclisin verdiği çerçevenin dışında hiçbir görevi yapmayacağız. O zaman kimsenin istemesi de söz konusu değil böyle bir şey de olmaz'' diye konuştu.

ıÜü Lübnan'daki BM Komutanının tezkere dışında Türk askerine görev verip veremeyeceği sorusuyla ilgili olarak Büyükanıt, ''Silahlı Kuvvetler, silahsızlandırma dahil tezkeredeki dört konu dışında hiçbir görev yapmayacak. Hiç kimse emir veremez, hiç kimse de yaptıramaz. Bunu açıkça ifade ediyorum. Verilen yetkinin dışında bir görev istenirse, o görevi bize görev vermeye çalışan yapar, biz yapmayız'' karşılığını verdi.

ıÜüTezkerenin Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ne görev verdiği konusunun kamuoyunda henüz tam anlaşılmamış olduğunu ifadeeden Orgeneral Büyükanıt, verilen dört görevi şu şekilde sıraladı:

ıÜü''Birincisi, Doğu Akdeniz'de güvenliğin sağlanması konusunda yasadışı kaçakçılığın kontrol edilmesinde Deniz Kuvvetleri'ne bir gücün tahsisini öngörüyor. İkincisi, dost ve müttefik ülkelerin Lübnan'a insani yardım yapması durumunda hava ve deniz ulaştırılması konusunda destek vermesi. Üçüncüsü, eğer ihtiyaç duyarlarsa Lübnan ordusuna eğitim verilmesi. Bu eğitim Türkiye'de de verilebilir. Dördüncü madde Türkiye'yi doğrudan ilgilendiriyor ve çok önemli. Türkiye Cumhuriyeti oraya insani yardım amacıyla gidiyor. Ana amaç insani yardım.''

ıÜüTürk Silahlı Kuvvetleri'nin bu insani yardımın gerekli kılacağı korumayı sağlayacağını belirten Büyükanıt, ''Yani oraya gittiğimiz takdirde bizim koruyacağımız insanlar, silahlı unsurlar bizim kendi insanlarımız. Kızılay, Kara Kuvvetleri, DSİ onları korumak'' olduğunu ifade etti.

ıÜüGörevler arasında ''Lübnan'daki silahlı unsurların silahsızlandırılmasının olmadığını'' vurgulayan Orgeneral Büyükanıt, ''Ayrıca benim saydığım dört maddenin dışında görev yapmayacaklar. Yani, insani yardım yapacaklar, denizde yardım edecek, havada yardım edecek ve oraya gönderdiğimiz kendi insanlarımızın güvenliğini sağlayacak'' dedi.

ıÜüOrgeneral Büyükanıt, ''Bunları net olarak söylediğimiz zaman tezkerenin ne demek istediğini anlarız. Bu bizim yorumumuz değil, tezkeredeki ifadelerdir bunlar. Silahlı Kuvvetlere verilen görev budur'' diye konuştu.

ıÜüOrgeneral Büyükanıt, ayrıca Pakistan Silahlı Kuvvetler Günü'nü kutlamaktan son derece mutlu olduklarını da belirterek, ''Pakistan bizim dostluktan çok öte kardeş ülkemizdir. En önemli dostluklar halklar arasındaki dostluktur. Türkiye ve Pakistan halkları arasında gerçek manada dostluk vardır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious