Büyükanıt sigarasını dışarıda içecek

Büyükanıt sigarasını dışarıda içecek.14099
  • Giriş : 15.05.2008 / 12:47:00
  • Güncelleme : 15.05.2008 / 12:56:44

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 19 Mayıs'tan itibarenyürürlüge girecek sigara yasaklarına Genelkurmay'ın da uyacağını söyledi: Genelkurmay Başkanı, sigarayı bina önünde içeceğini söylüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kapalı mekanlarda sigara içilmesini yasaklayan yasanın 19 Mayıs pazartesi günü yürürlüğe gireceğini belirterek, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın da yasağa uyacağını kendisine söylediğini aktardı.

Akdağ, Sağlık Bakanlığı ile Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) tarafından başlatılan 'Dumansız Hava Sahası Kampanyası'nı, Conrad Otel'de düzenlenen toplantıda basın ve yayın kuruluşlarının temsilcilerine tanıtarak destek istedi. Toplumun aşağı yukarı üçte birinin sigara kullandığını, erkeklerin yüzde 50'sinin, kadınlarınsa yüzde 20’ye yakınının sigara tükettiğini belirten Akdağ şöyle konuştu:

'Belki henüz sigarayı bırakacak kadar irademiz bizi o noktaya taşıyamamış olabilir, ama öyle inanıyorum ki bütün vatandaşlarımız sigara içmeyenlere zarar verebilecek biçimde kapalı mekanlarda sigara içme alışkanlığından artık tamamen vazgeçecekler. Yasa, kapalı yerlerde sigara içenlere hatta içirenlere cezalar getiriyor. Kabahatler Kanunu yetkisi çerçevesinde zabıta, polis ve jandarma ceza kesebilecek. 19 Temmuz 2009'da kahvehane, kafeterya, lokanta ve bar gibi yerlerde de sigara içilmeyecek. Bütün batılı ülkeler bunu yaşadı. Biz ilk değiliz. Geçen gün bir konu hakkında

Genelkurmay Başkanı ile görüştüm. O da sigara içen bir kişi. Dedi ki 'Bana gazeteci arkadaşlar soruyorlar. Sigara içme yasağı gelince ne yapacaksınız?' 'Ben de dedim ki' diyor Genelkurmay Başkanı, 'Genelkurmay Başkanlığı da bir kamu binası. Kapının önüne ineceğim, orada içeceğim'.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious