Büyükanıt teammüllere uygun

  • Giriş : 31.07.2006 / 00:00:00

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Genelkurmay Başkanlığı’na Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın atanmasının teammüllere uygun olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu’nun bugünkü toplantısında Genelkurmay Başkanlığı konusunun görüşüldüğünü, ilgili yasa gereği Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın 30 Ağustos’tan geçerli olmak üzere Genelkurmay Başkanlığı’na atanmasına karar verildiğini belirtti. Çiçek, Bakanlar Kurulu kararının Cumhurbaşkanlığı’na gönderildiğini ve orada kabul edildiğini belirtti. Çiçek, 30 Ağustos tarihinden itibaren Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanı olduğunu kaydetti.

TÜRKİYE ORTADOĞU İLE YAKINDAN İLGİLENİYOR

Çiçek, Lübnan’da ve Ortadoğu’da meydana gelen olayların Bakanlar Kurulu gündeminde çok yönlü olarak değerlendirildiğini belirtti. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Roma toplantısına katıldığını ifade eden Erdoğan, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı konuyla ilgili olarak çok kişiye görüştüğünü belirtti.

Filistin-İsrail, İsrail-Lübnan konusunda her zaman duyarlı olduklarını kaydeden Çiçek, işin bu noktaya gelmemesi konusunda her türlü çabayı gösterdiklerini kaydetti. Çiçek, kan dökülmemesi, üzücü olaylar meydana gelmemesi, sorunların mümkün olduğunca barışçıl yollarla çözülmesi için, işe çözüm bulunması noktasında yapıcı çalışmaların içerisinde olduklarını, gelinen noktanın hiçte hiç iç açıcı olmadığına işaret etti. Türkiye’nin Ortadoğu’da meydana gelen her olayla yakından ilgilendiğini vurgulayan Çiçek, olayın insanı bir boyutunun olduğunu, çoçukların yaşlıların orantısız güç kullanmaktan dolayı öldürüldüğünü ifade etti.

Türkiye olarak yaşanan durumdan rahatsız olduklarını defalarca ifade ettiklerini söyleyen Çiçek, olaylardan üzüntü duyduklarını bir kez daha dile getirdiklerini belirtti. Çiçek, Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Gül ve Dışişleri Bakanlığı’nın görüşlerin defalarca dile getirdiğini kaydetti. Çiçek, Türkiye’nin terörün her türlüsüne karşı olduğunu dikkat çekti.

Çiçek, krizin sona erdirilmesi için çok yönlü çabaların sürdürüldüğünü ve İslam Konferansı Örgütü’nun (İKÖ) Malezya’daki toplantısına Başbakan Erdoğan’ın katılacağını belirtti.

ULUSLARARASI GÜÇ YARARLI BİR İŞLEV GÖREBİLİR

Lübnan’da uluslararası istikrar gücün konuşlandırılması konusunun Bakanlar Kurulu toplantısında değerlendirildiğini, bu konudaki çalışmaların henüz başlangıç aşamasında olduğunu anlatan Çiçek, bu konudaki ilk toplantısın güce katılım yapacak ülkelerin katılımıyla BM Genel Sekretereliği sekreteryasında yapılacağını, Türkiye’ninde toplantıya davetli olduğunu hatırlattı.

Çiçek, Lübnan’daki çatışmaların durdurulmasını, İsrail-Lübnan çatışmanın durdurulmasının önemli olduğuna işaret ederek, "Uluslararası güç yararlı bir işlev görebilir. Ancak, çatışmanın tüm tarafların destek vereceği bir ateşkes sağlanmadan böyle gücün hayata geçirilmesi mümkün gözükmemektedir. Bu konuda geç kalınmaması önemlidir. Uygun çerçeveyi ilerde sıkıntıya sebebiyet verecek şekilde belirlenmesi gerekir. Başbakan ve Dışişleri Lübnan’da ateşkes sağlanması ve siyasi koşulun ortaya çıkması ve böyle gücün oluşturulmasına karar verilmesi durumunda güce katkı vereceklerini belirttiler" şeklinde konuştu.

KÖY KORUCULARININ MAAŞLARINA ZAM

Çiçek, Bakanlar Kurulu’nda terörle mücadelesinde önemli görevler yapan çeşitli düzenlemeler yapıldığını, tedavileriyle ilgili düzenleme yapıldığını hatırlattı.

Çiçek, köy korucularının maaşlarına 100 YTL’lik bir artış yapıldığını belirtti. Çiçek, köy korucuların aylıklarını 404 YTL olduğunu ifade etti.

FINDIK ÜRETİCELERİNİN DURUMU ELE ALINDI

Çiçek, Türkiye’de birliklerin kara delikler olarak ifade edildiğini, bunun uluslarası kurulların raporlarında yer aldığını belirtti. Birliklerin yeniden yapılandırılmasına ihtiyaç olduğunun dile getirildiğini ifade eden Çiçek, hükümet olarak FİSKOBİRLİK’in 2 katrilyona yakın borcunun devlet tarafından ödendiğine işaret etti.

FİSKOBİRLİK yeni yönetiminin sıfır borçla iş başına geldiğini hatırlatan Çiçek, vatandaşın ızdırabının ve sıkıntısının temel sorumlusunun mevcut FİSKOBİRLİK yönetimi olduğunu iddia etti. Çiçek, birlik yönetiminin eski alışkanlıklarına devam ettiğini, bu yöndeki tespitlerin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin raporlarında yer aldığını ifade etti. Çiçek, konuyla ilgili yargıya intikal etmiş kısımların bulunduğunu hatırlattı.

Çiçek, 2006 yılı mahsülünün önümüzdeki günlerde piyasa çıkacağını, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener başkanlığında, Tarım Bakanı, Sanayi ve Ticaret Bakanı, Hazineden sorumlu Devlet Bakanı, Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı ve Maliye Bakanının katılacağı bir kurulun yeni dönem mahsüle yönelik çalışmaya başlandığını belirtti. Çiçek, birlik yönetiminin geçmiş dönem mahsülüyle ilgili çalışma yapması gerektiğini belirtti.


GENELKURMAY ATANMASI TEAMMÜLLERE UYGUN

"Genelkurmay Başkanı atanmasının Yüksek Askeri Şura kararları sonrasında açıklandığını, bunun yapılan spekülasyonlarla ilişkisinin olup olmadığı?" yönündeki bir soruya Bakan Çiçek, "Spekülasyonlar bizden kaynaklanmadı. Kaynağı biz değiliz, sebebi biz değiliz. Dolasıyla böyle bir spekülasyonlar ortaya rahatsızlık çıkardıysa bunun sorumlusu ve mahçup olması gerekenler o çevrelerin olması gerekir" dedi.

Çiçek, Türkiye’de hiç kimsenin silahlı kuvvetler üzerinden siyaset yapmaması gerektiğine dikkat çekerek, Türkiye’nin en köklü ve en eski kurumu olduğunu, geleneklerinin olduğunu belirtti. Çiçek, kendilerinin baştan beri yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan grupta yaptığı açıklamada, kurallar ne ise teammüller ne ise o çerçevede bu işin gerçekleştirdiklerini kaydetti. İlgili yaşanın bu yetkiyi Bakanlar Kurulu’na verdiğini ifade eden Çiçek, "Bunun ne zaman ve nasıl olacağına yasa çerçevesinde karar verecek Bakanlar Kurulu’dur. Bakanlar Kurulu da bugünkü toplantıda da bunun gereğini yapmıştır. Zannediyorum o spekülasyonu yapanlar şimdi mahçup olacaklardır. Bir daha o çevrelere kimsenin ihtibar etmemesi gerekir. Her sene ağustos yaklaşırken, bu tür spekülasyonlar, hata daha da ötesi, fitne ve fesatlarla Türkiye karıştırılmak istenmektedir. Kurumlar yıpratılmaktadır, kurumlar karşı karşı getirilmektedir. Dolasıyla bu son olmalıdır. Yasaları belli, usulu belli, kimin nasıl nereye getirileceği belli olan konularda bize yakışmıyor. Türkiye’ye fayda da getirmiyor." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious