Büyükanıt: Televizyondan öğrendim

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın, hükümetin Kıbrıs kararını televizyondan öğrendiği yönündeki açıklaması, CHP'yi harekete geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın "Hükümetin Kıbrıs kararını televizyondan öğrendim. Resmi görüşümüz alınmadı" şeklindeki açıklaması CHP'yi harekete geçirdi.

CHP'de, TBMM'nin olağanüstü toplanması ya da devletin zirvesinin acil olarak bir araya gelmesi yönünde çağrı yapılması değerlendirmeleri ele alınıyor. Dış politika uzmanı kurmayları ile görüş alışverişi yapan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın basın toplantısı yapması bekleniyor.

BÜYÜKANIT: "TV'DEN ÖĞRENDİM"

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, şunları kaydetmişti: "Şunu açık açık söylüyorum, yani 'off the record' demiyorum. Bizim görüşümüz alınmadı. Kimse bu konuda bize bir şey söylemedi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin resmi görüşü nasıl alınır bellidir. Biz resmi görüşümüzü yazılı olarak veririz. Benim onayım olmadan kimse de Silahlı Kuvvetler adına resmi görüş bildiremez. Ben de diyorum ki, resmi görüşümüz alınmadı. Bir toplantıdaydım. Döndüğümde televizyondan öğrendim. Şunun altını dikkatle çiziyorum. Bizim görüşümüzü alıp kabul etmeyebilirler. Ama Silahlı Kuvvetlerin başındaki insan böyle bir kararı televizyondan öğrenmemeli. Orada 40 bin askerini bulunduran bir kurumun, böyle önemli bir karardan haberdar edilmesi, görüşünün alınması gerekmez mi?"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious