Büyükanıt Terörle mücadele sempozyumunda

Büyükanıt Terörle mücadele sempozyumunda.12043
  • Giriş : 10.03.2008 / 10:00:00
  • Güncelleme : 10.03.2008 / 11:41:36

Büyükanıt Küresel terörizmle mücadele sempozyumunda konuşutu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Org. Büyükanıt'ın konuşmasından başlıklar...

Terör bir olayın gerçek yüzü değil onu saklayan bir örtüdür. Onu kaldırmadıkça hiçbir şeyin yüzünü tam olarak göremeyiz. Terör bir amacın aracıdır. Amacı değil...

Küreselleşmesinin etkisi ulus devletlerin kararlarına müdahaledir. Küresel terörü dünyadaki dengesiz nüfus artışı besliyor. Göç dalgaları ve insan kaçakçılığı terörizmle mücadelede istikrarsızlığı sağlıyor. İnsan kaçakçılığı terör örgütü için gelir kaynağı oldu. Dünya bankasının verilerine 1.1 milyon kişi açlık sınırında. Bu durum terör örgütünün istismarına maruz kalmaktadır. Bilimdeki gelişmelerde küresel terörü artıran bir faktör oldu. Terör örgütleri, interneti büyük medya kuruluşları gibi kullanıyor.

Bilgi sistemleri terör saldırılarına karşı korunmalıdır. Bu durum bilgi kirliliğini getirmektedir.

Silah üretimi ve dolaşımının artması terörü büyük ölçüde pompalıyor. 700 milyon hafif silahın yüzde 40'ı meşru ellerdedir. Pakistan'ın Taliban tipi bir örgüte geçme tehlikesiyle karşı karşıya. Nükleer silaha sahip terörist yapı bir gün yönetime gelebilir.

Terör bir yılandır, besleyeni de sokabilir. Terörizme karşı tek bir vücut olmaktan alıkoyan sebepler neler? Terörizmi hasımlarına karşı zayıflatmak için kullanıldı. Terörü beslemek zehirli yılanı beslemek gibidir. Sahibini de sokacaktır.

Türkiye teröre karşı her türlü ödevini yerine getirmiştir. Uyuşturucu ve insan kaçakçılığını sektör haline getiren terör örgütü PKK'ya karşı Avrupa'nın tutumu şaşırtıcı.

Terör eyleminde akan kandan teröriste ortam sağlayan da sorumludur. Teröre basın yoluyla destek verenler BM tarafından kınanmalı.

Türkiye teröre karşı her türlü ödevini yerine getirmiştir. Uyuşturucu ve insan kaçakçılığını sektör haline getiren terör örgütü PKK'ya karşı Avrupa'nın tutumu şaşırtıcı.

Önyargıları azaltmak ve empati yapmalıyız. Çağın vebası terörizmin hiç bir şekli kabul edilemez. Terörle mücadele uluslararası güven kültürü yaratılmalı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious