Büyükanıt ziyareti ABD'ye son uyarıydı!

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

Washington Times gazetesi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın ABD ziyaretinin, Amerika’ya son uyarı olduğunu yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Washington Times gazetesinde yayınlanan bir köşe yazısında, Büyükanıt’ın Amerika ziyaretinin, Birleşik Devletler’i PKK’ya karşı harekete geçirme konusunda son çağrı olarak değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı. Bir sonraki adımın bütün taraflar için kötü sonuçlar doğurabileceği uyarısı yapılan makalede, “Eğer ABD PKK teröristlerini korumaya devam ederse ve PKK konusunu diplomatik yollardan ele almayı sürdürürse, Türkiye tehdide karşı tek taraflı hareket etmekten çekinmeyecektirö ifadeleri yer aldı.

Büyükanıt’ın, Türkiye Irak sınırının karşı tarafında hiçbir güvenlik gücünün bulunmadığını belirttiği aktarılan yazıda, Genelkurmay Başkanının “Eğer korunmayan sınırlar bize zarar verirse, eğer PKK mevcut durumdan çıkar sağlamaya başlarsa, benim ülkemin insanlarını öldürürse, Türkiye tehditle başa çıkmak için gerekli adımları atacaktırö dediği kaydedildi.

“MÜTTEFİKLERİN GÜVENİ KIRILMAMALI"
Ünlü devlet adamı Winston Churchill’in bir defasında, “Güvenilebileceğiniz tek istatistik, üzerinde sizin oynadığınız istatistiktirö dediği belirtilen makalede, ABD’nin Irak savaşında bunu gördüğü vurgulandı. Makalede, Bush yönetiminin aldığı bir diğer dersin de “müttefiklerin güvenini kırmanın ağır sonuçlarıö olduğu kaydedildi.

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin 2003 yılında önce tezkere ardından da çuval krizleriyle sıkıntıya girdiği aktarılan makalede, geçen 4 yılda Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün Washington’u ziyaret etmediği vurgulandı.
“PKK’yı Korumayınö başlıklı makalede, 4 yılın ardından ABD’ye giden Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’ın, Iraklı Kürtlerin PKK’yı bir terör örgütü değil bir siyasi hareket gibi gördüğünü ve bunun kabul edilemez olduğunu söylediği kaydedildi.

Gazete ayrıca, Türkiye’nin kaygılarına rağmen ABD’nin Irak işgali başladığı günden itibaren Türkiye’yi “PKK teröristleriyle savaşmak için Irak sınırını geçerseniz önce ABD güçleriyle savaşmak zorundasınızö şeklinde uyardığını yazdı. Makalede, ABD’nin küresel terörle mücadele ettiğini savunmasına rağmen Türkiye’de Amerika’nın PKK’yı koruduğu izlenimi olduğu ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious