Büyükanıt'ın ABD çantasında neler var?

  • Giriş : 11.02.2007 / 00:00:00

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt “ağır” gündem maddelerinin yer aldığı ABD yolculuğu başlıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt “ağır” gündem maddelerinin yer aldığı ABD yolculuğuna bugün başlıyor. Büyükanıt Washington’a “yüklü dosyalarla” gidiyor. ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney tarafından kabul edilmesi kesinleşen Orgeneral Büyükanıt da Gül gibi Ermeni soykırımı yasa tasarısı, PKK’yla mücadele ve Kıbrıs gibi kritik konularda destek arayacak.

Türkiye’ye 12 milyar dolara mal olacak Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) projesi, Orgeneral Büyükanıt’ın elindeki kozların başında geliyor. Özellikle Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Lantos ile yapacağı görüşmenin tek konusu “Ermeni” meselesi olacak. Orgeneral Büyükanıt’ın Fransa örneğini vererek, Türkiye ile ABD arasındaki yüksek maliyetli savunma sanayi ilişkilerinin zarar göreceğini vurgulaması bekleniyor.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül Ocak ayında ABD’ye giderek Türkiye’nin JSF’nin üretim safhasına katılacağına dair anlaşmaya imza attı. Gönül’ün imzaladığı belgede özetle “Projenin üretim safhasına 20 yılda 700 milyon dolar mali katkı sağlayacağız. 100 adet uçak satın almayı planlıyoruz. Anlaşmayı 2007 sonuna kadar TBMM’den geçireceğiz” taahhütü yer alıyor.

JSF için imzalanan mutabakat muhtırasının “uluslararası anlaşma” niteliği taşıdığı için TBMM onayından geçmesi gerekiyor. Ancak ABD’nin Ermeni Soykırımı yasasını kabul etmesi durumunda, TBMM’de oluşacak tepkinin ABD liderliğindeki bu projeye onay verilmemesi sonucunu doğurabileceğine dikkat çekiliyor. Büyükanıt bu durumu ABD’li muhataplarına aktaracak.

“PKK silahları ile teslim olmalı”
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın ABD temasları sırasında Türkiye’nin, PKK’lı militanların silahları ile Türkiye’ye teslim olmalarının şartlarının sağlanmasını istediğini net bir dille ifade edeceği belirtildi.

KATİBİM’LE VEDA EDECEK
Amerikan General Schoomaker, Büyükanıt’ı ağırlarken ABD askeri bandosuna “Katibim” şarkısını çaldırmış, bu jestine karşılık Ankara’da “My Way” parçasıyla karşılanmıştı. Büyükanıt’ın ziyareti, görev süresini tamamlayan Schoomaker’a da “veda ziyareti” niteliğini taşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious