Büyükanıt'ın açıklaması dış basında

  • Giriş : 13.04.2007 / 00:00:00

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın, ''Kuzey Irak'a operasyon yapılmalı'' açıklaması dış basında da geniş yankı buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Financial Times:

İngiliz gazetesi, Büyükanıt'ın Kuzey Irak'a yönelik açıklamasını son günlerde Kürt liderlerle Türkiye arasındaki gerilimin "en üst aşaması" olarak nitelendirdi.

Gazete, Türk ve Kürt liderlerin söz düellosu sonrası durumun zaten gergin olduğunu ve Büyükanıt'ın sözlerinin durumu daha da gereceğini belirtti.

Böyle bir operasyonun bölgede durumu daha da istikrarsız hale getireceğini düşünen ABD'nin olası bir operasyona endişe ile baktığı ve kaçınmak için çaba sarfettiğinin de belirtildiği haberde, Orgeneral Büyükanıt'ın konuşmasının hem cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Türk siyasi liderlere hem de Washington'a böyle bir girişime izin vermeleri için baskı amacı güttüğünü öne sürdü.

Bush yönetiminin Ankara'ya defalarca böyle bir girişimin işe yaramayacağını söylediğine de dikkat çekilen haberde, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bu şekildeki abartılı konuşmalarından bir kısmının Washington tarafından cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi iç politikaya yönelik olarak algılandığını belirtti.

Gazete ABD'nin aynı zamanda Türkiye'nin Kuzey Irak'a girme olasıılığını da değerlendirdiğini ama bunun hemen olmasını beklemediklerini yazdı.

Financial Times gazetesi Avrupa Birliği'nin de Türkiye'nin Kuzey Irak'a girmesini istemediğini açık bir şekilde belirttiğini ancak Türkiye'nin AB üyeliği müzakerlerinde yaşanan sorunlar nedeniyle AB'nin Ankara üzerindeki etkisinin azaldığını ifade etti.

Son zamanlarda tansiyonun kısmen PKK'nın devam eden operasyonları, kısmen de Irak'ta yetkililerin bölgesel yönetimler arasında paylaşılması konusunda yapılan tartışmalar nedeniyle gerginleştiğinin belirtildiği haberde, ABD'nin Mesud Barzani'ye PKK tehdidini halletmesi için baskı yaptığını da öne sürdü.

Gazete bir ABD'li yetkilinin Barzani'nin Diyarbakır konusunda söylediği sözleri "tehlikeli, provokatif ve işi daha da karıştıran" sözler olarak tanımladığını belirtti.

Independent:

İngiliz gazetesi Independent, haberi, "Türk ordusu Irak'a saldırı talebinde bulundu" başlığıyla duyurdu.

Haberde, askeri operasyonun Washington ile ilişkileri zedeleyeceği ve seçim öncesi, Kürt milletvekillerinin tepkisini çekeceği için "son" adım olarak görüldüğü yorumu yapıldı.

Washington Post:

Washington Post ise Kuzey Irak'a yönelik bir operasyonun ABD'yi, müttefikleri Türkiye ve Iraklı Kürtler arasında bırakacağı yorumunda bulundu.

Gazete, Türkiye'de sınırötesi operasyon için yoğun bir talep olduğunu ancak olası askeri kayıpların, seçim öncesi, hükümeti "zor" durumda bırakacağını ileri sürdü.

Liberation:

Fransız gazetesi Liberation ise, Türkiye ve Iraklı Kürt liderler arasında Kerkük'ün kontrolünü ele geçirmek konusunda, "çetin" bir mücadele olduğunu iddia etti.

Gazete, gerekçe olarak zengin petrol kaynaklarını gösterdi ve artık liderlerin bunu "saklamadığını" ileri sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious