Büyükanıt'ın dili sürçtü

  • Giriş : 02.04.2007 / 00:00:00

Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt, Başbakan Erdoğan'a hitap ederken "Sayın Cumhurbaşkanım" dedi. Ancak hemen "Sayın Başbakanım" diye düzeltti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Savunma Sanayisi İcra Komitesi'nin geçen haftaki toplantısında söz alan Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt, Başbakan Erdoğan'a hitap ederken "Sayın Cumhurbaşkanım" dedi. Ancak hemen "Sayın Başbakanım" diye düzeltti.

Paşa'dan Erdoğan'a: Sayın Cumhurbaşka-nım

Savunma Sanayisi İcra Komitesi'nin cuma günü yapılan toplantısında Başbakan Erdoğan'a "Sayın Cumhurbaşkanım" diye hitap eden Org. Büyükanıt sözlerini "Sayın Başbakanım" diyerek hemen düzeltti.

Savunma Sanayisi İcra Komitesi'nin cuma günkü toplantısı Cumhurbaşkanlığına kilitlenmiş Türkiye'de çok tartışılacak bir dil sürçmesine sahne oldu. Toplantıda Komiteye hitap eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Başbakan Tayyip Erdoğan'a, "Sayın cumhurbaşkanım" dedi. Büyükanıt hatasını düzeltip "Sayın başbakanım" diye sözlerine devam ederken, olaya tanık olanlar şaşkına döndü.

ŞAŞKINLIK YARATTI
Başbakan Erdoğan, Orgeneral Büyükanıt ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün üyesi olduğu Savunma Sanayisi İcra Komitesi, 30 Mart Cuma günü Savunma Sanayisi Müsteşarlığı'nda bir araya geldi. Müsteşar Murad Bayar ile sınırlı sayıda üst düzey askeri yetkilinin de katıldığı ve 12 yıllık ATAK saldırı helikopteri başta olmak üzere 4 milyar dolarlık projenin karara bağlandığı toplantıda inanılmaz bir olay yaşandı. Projelere ilişkin TSK'nın yaklaşımını ve görüşlerini açıklamak için söz alan Büyükanıt, aynı zamanda İcra Komitesi'nin Başkanı olan Erdoğan'a dönerek konuşmasına başladı. Ancak, sözlerinin başında "Sayın Başbakanım" diyeceğine ağzından "Sayın Cumhurbaşkanım" ifadesi çıkıverdi. Başta Erdoğan olmak üzere toplantıdaki herkesi şaşkına döndüren "dil sürçmesi" kısa bir sessizliğe neden oldu. Orgeneral Büyükanıt, hatasını hemen fark ederek sözlerini "Sayın Başbakanım" diye yeniden başlatarak sürdürdü.

TARİHİ KARAR
Büyükanıt'ın tarihi dil sürçmesi, 3 saat süren toplantıda bir daha gündeme gelmedi. Katılımcılar, şaşkınlıkları, sanki böyle bir olay hiç yaşanmamış gibi davranarak atlatmaya çalıştılar. Bu atmosferde devam eden toplantıda, milyar dolarlık projeler karara bağlandı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın ATAK (taarruz helikopteri) projesinde Güney Afrika ve ABD firmaları elenerek, İtalyan Agusta/Westland firmasıyla sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildi. Ayrıca, "Milli İmkânlarla Modern Tank Üretimi" için Otokar firması ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için gelişmiş karakol botu tedarik projesinde de Dearsan firması ile sözleşme görüşmelerine

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious