Büyükanıt'ın görev süresi uzatılıyor mu?

Büyükanıt'ın görev süresi uzatılıyor mu?.12043
  • Giriş : 27.12.2007 / 14:30:00

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın, 2008 Ağustos'unda dolacak olan görev süresinin, bir yıl uzatılmasının hükümet çevrelerinde ciddi ciddi konuşulmaya başlandığı öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cafesiyaset'in hükümete yakın kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadelede Türkiye'ye yeni bir ivme kazandıran Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın görev süresinin bir yıl uzatılması fikrine sıcak bakıyor.

Cafesiyaset'in elde ettiği çok özel bilgilere göre, Başbakan Erdoğan, bir süredir yakın çevresindeki çalışma arkadaşlarıyla bu konu üzerine beyin fırtınası yapıyor.

Erdoğan'ın, terörle mücadelede iyi bir ekip çalışmasıyla başarılı sonuçlar alan Büyükanıt'ın hizmetlerinden, bir yıl daha yararlanmanın faydalı olacağı görüşünde olduğu belirtiliyor.

Başbakan'ın, Büyükanıt'ın görev süresinin uzamasının, Ordu komuta kademelerinde nasıl bir reaksiyon göreceğinin iyi düşünülmesi gerektiğini de göz ardı etmediği belirtiliyor.

Öte yandan, Başbakan'ın Genelkurmay Başkanı'nın görev süresini uzatma yönündeki görüşüne, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılıp katılmayacağı da ayrı bir soru işareti oluşturuyor.

Büyükanıt'ın görev süresinin uzamasının, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. İlker Başbuğ ve Jandarma Genel Komutanı Org. Sebahattin Işık Koşaner'i olumsuz yönde etkilemesi kaçınılmaz görünüyor.

Başbakan'ın bu nedenle Büyükanıt'ın görev süresinde yapılacak bir uzatmanın, diğer komutanların durumuna zarar vermeyecek bir formülle yapılmasını istediği de edinilen bilgiler arasında.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious