Büyükanıt'ın uykusuz gecesi

Büyükanıt'ın uykusuz gecesi .12012
  • Giriş : 22.10.2007 / 08:38:00

Org. Büyükanıt, saldırı haberini aldığında Napoli'de kaldığı otelindeydi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Teröristler Irak sınırındaki Dağlıca taburuna emniyet sağlayan bölüğe saldırdıklarında saat gece yarısıydı. Saldırı, anında Napoli'de bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a bildirildi.

Büyükanıt, resmi davetli olarak gittiği Roma'da İtalya Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı'yla görüşmüş ve daha önce görev yaptığı Napoli'ye geçerek, NATO Müşterek Müttefik Kuvvetler Komutanı ve ABD Güney Avrupa Donanma Komutanı Oramiral Ulrich'le bir araya gelmişti.

Org. Büyükanıt, saldırı haberini aldığında Napoli'de kaldığı otelindeydi. Genelkurmay Başkanı, sabaha kadar telefon başından ayrılmadı. Saldırı ve sonrasındaki çatışmalarla ilgili olarak dakika dakika bilgi aldı.

Genelkurmay'la sabaha kadar temas halinde olan Büyükanıt, hemen hemen hiç uyumadan yola çıktı ve öğle saatlerinde Ankara'ya ulaşır ulaşmaz, komutanlarla bir dizi toplantı düzenledi. Terör zirvesine hazırlık yaptı.

Anında karşılık verildi

12 askerin şehit edildiği saldırıya anında karşılık verildi. Saldırıyı gerçekleştiren ve 200 kişi oldukları tahmin edilen terörist grubun etrafı gece harekâtıyla sınırın her iki yanından çevrildi. Kaçış yolları tutuldu. Önlerine indirilen askerlerle yolları tıkandı. 32 teröristin etkisiz hale getirilmesinin ardından, kaçan grubun etrafı çevrilmiş bölgede aranmasına devam edildi. Derin vadilerdeki mağaralara saklanmış olabilecekleri nedeniyle, tüm bölge çember daraltılarak taranmaya başladı.

Genelkurmay açıklamasında yer alan 63 muhtemel hedefin ağır ve uzun menzilli silahlarla ateş altında tutulmasının amacı ise askeri kaynaklarca şöyle izah edildi:
"Muhtemel hedeflerin ateş altında tutulmasının amacı bir yandan PKK kamplarını baskı altında tutmak, diğer yandan da eylemi gerçekleştiren gruba yardım gelmesini önlemekti. Terörist grubuna yardım gelebilecek merkezler ateş altına alınırken, geliş yolları da askerlerce kesildi."

İki öncelikli hedef

Ankara'da yapılan ilk değerlendirmelerde iki hedef öne çıktı. Birincisi, Kuzey Irak topraklarının PKK'nın güvenli üslenme bölgesi olmaktan çıkarılması. İkincisi ise PKK'ya bu olanağı sağlayan Barzani yönetimine bu tutumlarının maliyetinin ağır olacağının gösterilmesi.

Ankara önlemelerini bu iki hedefi gözeterek belirleyecek ve uygulayacak.
Ankara, Cumhurbaşkanı Gül'ün başkanlığında hükümet ve komutanlarla, ayrıca bugün de muhalefet liderleriyle durumu değerlendirecek. Alınacak kararların bir milli politika anlayışı içinde uygulanması bekleniyor.

Gül'den Barzani'ye

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Kayseri'de Barzani'ye yönelik soğuk tutumu da önemli bir işaret olarak algılanabilir. Gül'ün, gazetecilerin, Barzani'nin yaptığı, "Halkımızı savunuruz, Türkiye PKK'ya barışçı plan sunar ve PKK reddederse ancak o zaman PKK'yı terör örgütü sayarız" biçimdeki sözlerini anımsatmaları üzerine, "Bana bir daha böyle soru sormayın, benim muhataplarım bellidir" yanıtını vermesi dikkat çekiciydi.
Gül, Barzani'yi muhatap almayacağını ilan etmiş oldu.
Cumhurbaşkanı'nın bu sözleri, Ankara'nın Barzani'yi de sorumlu gördüğü yorumlarına neden oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious