Büyükanıt'ın sözleri tartışılıyor

  • Giriş : 13.04.2007 / 00:00:00

Büyükanıt’ın konuşması dünya medyasında yankı buldu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dış basın haberi manşetten verdi. İşte yorumlar

FINANCIAL TIMES:

Büyükanıt’ın sözleri gerilimi tırmandırır

Financial Times Kuzey Irak’a sınır ötesi operasyon yapılması gerektiğini söyleyen Türkiye Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın bu sözlerinin Türk ve Kürt liderler arasındaki söz düellosuyla başlayan gerilimi daha da tırmandırabileceği yorumunu yaptı: "Amerika, Irak’ı daha da istikrarsızlaştırabileceği gerekçesiyle böyle bir operasyona karşı çıkıyor. Büyükanıt’ın açıklamalarının böyle bir operasyon konusunda, yaklaşan cumhurbaşkanlığı öncesinde hem Türk siyasi liderleri hem de buna izin vermesi için ABD üzerindeki baskıyı artırmayı amaçladığı anlaşılıyor. ABD, Türk ordusunun yaptığı bazı açıklamaların iç politikaya yönelik olduğunu düşünmekle birlikte, hemen değilse bile Türkiye’nin Kuzey Irak’a girme olasılığı bulunduğuna inanıyor. Üyelik müzakerelerinde yaşanan sorunlar nedeniyle Türkiye üzerindeki etkisi azalan Avrupa Birliği de, böyle bir operasyona karşı çıkıyor."THE TIMES:

Kuzey ırak’a harekat AKP’deki kürt vekilleri isyan etmesine yol açar

"Askeri harekat son çare olarak görülüyor. Zira uzmanlar bunun Washington’la ilişkileri zora sokacağını ve seçimler öncesinde Başbakan Erdoğan’ın partisi içindeki Kürt milletvekilleri arasında isyana neden olabileceğini söylüyorlar."


LİBERATİON:

Askerler baskılarını artırdılar

Fransız Liberation gazetesi de, Türk ordusunun, PKK’ya karşı tonunu yükselttiğini, askerlerin operasyon konusundaki baskılarını artırdıklarını belirtti. Genelkurmay Başkanının çok ender basın toplantısı düzenlediğine işaret eden gazete, açıklamalarını Türk hükümeti ve özellikle Başbakan Erdoğan’ı sıkıştırma çabası gibi değerlendirdi. Liberation, "Özellikle Yaşar Büyükanıt’ın ordunun başına geçmesinden sonra askerler, hem ’ayrılıkçı tehdit’ hem de ’İslamcı tehlike’ konusunda tonunu sertleştirdiler" yorumunu yaptı.


BBC:

ABD defalarca operasyonlara karşı uyardı

İngiliz yayın kurumu BBC ise, "Türkiye’nin güçlü askerlerinin başı Ankara’nın Kuzey Irak’ta bir operasyon düzenlemesi gerektiğini söyledi" dedi. Türkiye’nin daha önce Kuzey Irak’taki PKK üslerine karşı operasyonlar düzenlediğini belirten BBC, ABD’nin böyle bir harekete karşı defalarca uyardığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious