Büyükanıt'tan değerlendirme

Büyükanıt'tan değerlendirme.14042
  • Giriş : 30.01.2008 / 14:00:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 04:53:02

Büyükanıt, türban ve Ergenekon konularında açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Org. Büyükanıt'ın, bugün Makedonya Savunma Bakanı Lazar Elenovski ile yapacağı görüşmenin son anda basına açık hale getirilmesi, "türban düzenlemesi ile ilgili değerlendirme yapacağı" şeklinde yorumlandı.

Genelkurmay karargahındaki görüşme gazetecilere ve televizyon muhabirlerine açık olarak yapılıyor.

Org. Büyükanıt'ın görüşmede; başörtüsü, Ergenekon Soruşturması gibi konularda basın mensuplarının sorularını cevaplaması bekleniyor.

Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt, "ben biliyorum siz benden bir şeyler bekliyorsunuz. On tane canlı yayın aracı var dışarıda." dedi ve gündemi yorumladı:

Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın konuşmasından başlıklar

- İkinci konu ortaya çıkan Ergenekon denen şeyle ilgili... Her fırsatta, bu tür ortaya çıkan bir şeyleri Silahlı Kuvvetler'le ilişkilendirme çabaları geçmişte de olmuştur. Şimdi de oluyor. Türk Silahlı Kuvvetleri bir suç örgütü değildir. Türk Silahlı Kuvvetlerinde hata yapan, yargı önünde cezasını çeker.


- Gündemimizde olan türban konusu var. Türk toplumunun bütün katmanlarında bu konuda askerin düşüncesini bilmeyen yok. Bir şey söylememiz malumu ilandan ileri gitmez, onun için bu konuda herhangi bir şey söylemek istemiyorum.

- Kosova'daki sorunlar kesinlikle barışçı yollarla halledilmeli yoksa olaylar Kosova'yla sınırlı kalmaz.

- Benzerliklerimiz çok fazla, daha doğrusu farklılığımız yok.

- Amacımız Makedon silahlı kuvvetlerinin güçlü olması... Caydırıcı bir silahlı kuvvetler aynı zamanda barışın da teminatıdır...

- Türk halkının Makedonya'ya bakışı çok farklıdır. Şu anda Türkiye'de sevilen bir dizi Makedonya'da çekiliyor...

- Askeri heyetin işbirliği konusunda yakın ilişkilerimiz var. Şu ana kadar 346 personel barış için eğitim görüyor. Ankara'da terörle mücadele eğitim merkezi var. Makedonya'da bizim askerlerimiz tarafından eğitim veriliyor.. Ayrıca tatbikatlara Makedon personeli gözlemci olarak çağırıyoruz.

- Geçen sene 30 Ekim 2 Kasım arasında bir Makedon heyeti buraya gelmişti. Heyetin başında Genelkurmay 2. Başkanı Adil Gazanfer vardı. Programında yoktu ama terörden yaralanmış askerlerimiz vardı, gittiler kan verdiler. Bu beni çok duygulandırdı. Tipik bir örnektir bu...

- Balkan ülkeleri Genelkurmay Başkanları toplantısı bu sene Türkiye'de yapılacak. Bu yıl da yapacağımız toplantının son decere yararlı olacağını düşünüyorum. Önemli olan müşterek bir anlayışın ortaya çıkması...

- Bizim geçen yıl başlattığımız bir faaliyet var. İlk defa geçen yıl 9 ülkenin Genelkurmay Başkanları bir araya geldi, yeni bir fon oluşturduk.

- Balkanlarda şu anda güvelik bağlamında en büyük sorun Kosova'da... Kosova'daki bu sorun barışçı yollarla çözülebilir...

- Makedonya'nın diğer Balkan ülkeleri gibi gereken yeri alması bizim en büyük arzumuzdur. Umarım Makedonya en kısa zamanda NATO üyesi olur.

- Balkanlar tek bir vücut gibidir. Balkanların herhangi bir yerinde meydana gelen kriz ya da güvenlik sorunu tüm Balkanlara yansır.

- Balkanlar Avrupa coğrafyasının çok hassas bir bölgesidir. Yakın geçmişte malesef çok acı hatıralar yaşanmıştır. Temennimiz bunların tekrarlanmamasıdır.

- Makedonya bağımsızlığını kazandıktan sonra ilk tanıyan devlet Türkiye olmuştur.

- Bugün karargahımızda Makedonya’nın sayın Genelkurmay Başkanını ağırlıyoruz. Bunun canlı olmasının bir nedeni var. Makedonya bizim için dost ve kardeş bir ülkedir. Basının önünde görüşmeyi yapmak isteğimiz, Makedonya’ya verdiğimiz önemi vurgulamak ve Türk toplumu ile paylaşmak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious