Büyükekşi, ihracatın talihsiz başkanı

Büyükekşi, ihracatın talihsiz başkanı.12235
  • Giriş : 21.11.2008 / 15:22:00

Mehmet Büyükekşi, önceki ay yapılan kongrede TİM Başkanlığı'na seçildi. Ne var ki eylül ayına kadar rekorlar kırarak giden ihracat, ekimden itibaren böyle çakıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

9 Eylül'de Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) başkanı olan Mehmet Büyükekşi, göreve geldiği günden bu yana 'rahat yüzü' görmedi. Zira, Oğuz Satıcı'dan başkanlık görevini devralan Büyükekşi'nin görevde bulunduğu günden bu yana küresel mali kriz şiddetlendi; ihracat azalıyor.

Büyükekşi 10 Eylül 2008 itibari ile TİM başkanlık koltuğuna oturdu. Büyükekşi'nin göreve gelmesinden sadece 5 gün sonra, küresel mali krizin en sert günleri yaşanmaya başlandı. Zira 15 Eylül'de 158 yıllık Lehman Brothers battı, Merill Lyinch iflastan son anda kurtuldu. Lehman'ın batışından sonra krizin etkileri giderek derinleşti. Dünyanın dev finas kurumları ardı sıra battı, otomotiv devleri zarar üstüne zarar açıkladı.

Konut sektöründeki sorunlu krediler ile başlayan, oradan finans kesimini vuran kriz, şimdilerde reel kesimi etkisi altına almış durumda. Krizin etkisini şiddetli bir biçimde yaşayan Avrupa ülkeleri ve Rusya'da iç talep giderek daralıyor.

Söz konusu bu pazarlar Türkiye ihracatı için çok önemli. Zira Avrupa pazarı Türkiye ihracatının yüzde 50'lere yakın bir kesimini karşılıyor. Ancak bu Avrupa ve Rusya pazarı giderek daralıyor. Türkiye'nin dış ticarette önemli bir partneri olan Rusya, Putin'den kalma şaşalı günlerinden giderek uzaklaşıyor. 50 dolarların altına inen petrol fiyatları Rusya için kabus niteliğinde.

ROTAHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*