Büyükelçi Şensoy: İnşallah geri çağırılmam

Büyükelçi Şensoy: İnşallah geri çağırılmam.8549
  • Giriş : 21.02.2009 / 11:51:00

Soğuk savaşın bitmesiyle dünyada dengelerin değiştiğine işaret eden Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, bu yeni sürecin yeni sorumlulukları da beraberinde getirdiğini dile getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Şensoy, yumuşak güç (soft power) olarak ifade edilen insan haklarına saygı, hukukun üstünlüğü ve demokrasi gibi alanlarda Türkiye'nin kat ettiği ilerlemelere çok geniş bir coğrafyada etki gücünü arttırdığını söyledi. Büyükelçi ayrıca konuşmasında 1915 olaylarının ABD Kongresi'nde kabulü ya da Başkan'ın açıklamasında "soykırım" ifadesini kullanması durumunda da Türk-Amerikan ilişkilerinin derinden etkileneceği uyarısında bulundu.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurumu (DEİK) ile Türk Amerikan İş Konseyi'nin (TAİK) destekleri ve Amerikan-Türk Cemiyeti (ATS) rehberliğinde Metropolitan Müzesi'nde organize edilen etkinliğin onur konuğu olan Şensoy, burada Türkiye'nin dış politikası ile Türk-Amerikan ilişkilerini anlattı. Şensoy, New York'taki ünlü Metropolitan Müzesi'nde geçtiğimiz Kasım ayında açılan ve önümüzdeki ayın 15'ine kadar sürecek olan Anadolu'nun tarihi hazinesinden bir kesit sunan "Babil Öncesi" sergiyi de gezdi.

Programa Türkiye'nin New York Başkonsolosu Mehmet Samar ile New York'ta yaşayan Türk ve Amerikalı davetliler katıldı. Şensoy, Türkiye'nin demokratik kazanımlarıyla elde ettiği yumuşak güç sayesinde yalnızca bölgesinde değil dünyanın farklı alanlarında da daha önemli görevler üstlenebileceğini dile getirdi.

Büyükelçi, Başkan Barack Obama'nın angajman ve çok taraflı yaklaşım politikalarını izleyeceğini açıklamasının Türk-Amerikan ilişkilerine olumlu katkı yapacağının altını çizdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün daha önce dile getirdiği "iki ülkenin ajandalarında yer alan öncelikli 10 konudan 8 ya da 9'u ortak" şeklindeki sözlerini hatırlatan Şensoy, iki ülke ilişkilerinde çok daha umutlu noktalara gelineceğine dair umutlu olduğunu ifade etti.

Bazı çevrelerin dile getirdiği, "Türkiye nereye gidiyor, Doğu'ya mı yüzünü çevirdi?" yönündeki eleştirilerine net cevap veren Şensoy, "Türkiye'nin yönünü her zaman batıya dönük olmuştur. Bizim için her zaman öncelikli olan Avrupa Birliği ve Amerika ile olan ilişkilerimizdir" dedi. Büyükelçi ayrıca Türkiye'nin bölgesindeki sorunların çözümü için yaptığı diplomatik çabalar ile Rusya ve Afrika açılımlarını da dile getirdi.

"ERMENİ KONUSU ÇOK HASSAS BİR KONU"

Türk-Amerikan ilişkilerinde 1915 olaylarının çok hassas bir konu olmasından yakınan Şensoy, 2007 yılında Kongre'de son anda geçmesi engellenen sözde soykırım yasa tasarısının iki ülke ilişkilerine çok zarar verebilecek nitelikte olduğunu kaydetti. Türkiye'nin topyekun tasarıya karşı büyük reaksiyon gösterdiğini ve Ankara tarafından kendisinin 9 gün süreyle geri çekildiğini anımsatan Şensoy, "Bu Amerikan politikasını protesto etme manasına geliyordu. Böyle bir sıkıntı iki ülke arasında ilk defa yaşandı" diye konuştu. Aynı tehlikenin yine gündeme gelmesinden yakınan Şensoy şunları kaydetti; "Zamanında yetkililer bunun ciddiyetini anladı ve yanlış adım atılmaktan vazgeçildi. Şimdi yine hep birlikte hareket etmemiz lazım. Ben her zaman söylerim bu konu artık yalnızca Büyükelçiliğin ve yahut Dışişleri Bakanlığı'nın mücadelesiyle başa çıkılacak konu olmaktan çoktan çıktı. Bu soruna karşı topyekun mücadele meselesi. Bu topyekun mücadeleyi 2007 yılında biz gösterdik bugün de buna hazırdır Türk milleti."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*