Büyükelçiden sitem dolu sözler

  • Giriş : 12.07.2006 / 00:00:00

Filistin’in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf sitemli konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Topkapı’daki Eresin Otel’de basın toplantısı düzenleyen Filistin Büyükelçisi Maruf, Filistinlilerin bölgede var olmak için direnişi sürdüreceğini vurgularken, ülkesine destek adına alınan kararların kâğıt üzerinde kalmasından yakındı. Filistin’in yüz yıldır devam eden mücadelesinde birçok destek açıklaması yapıldığını ve kararlar alındığını hatırlatan Maruf, "Bunlar kâğıt üzerinde mürekkep olarak kaldı" dedi. Bununla birlikte siyasî ve iktisadî olarak verilen tüm desteklere teşekkür eden Filistinli diplomat, "Filistin halkı adına Türk hükümeti ve halkına teşekkür etmek istiyorum. Son dönemde artan olağanüstü çabalarla aracılık görevini üstlenmiştir. Türkiye’nin verdiği destek üzerimizdeki askerî baskıyı azaltmaktadır" şeklinde konuştu.

Türk hükümetiyle önceki gün malî yardım protokolü imzaladığını hatırlatan Filistin Büyükelçisi, "Türk hükümetinin siyasî duruşu bizim için daha önemli" diyerek, Türk hükümetine teşekkür etti.

Türkiye, Filistin’e 1 milyon dolar yardım taahhüdünde bulunmuştu.

"İSRAİL, ÖRGÜTLÜ BİR DEVLET TERÖRÜ SERGİLİYOR"

Nebil Maruf, İsrail’in iki sene boyunca muhasara altında tuttuğu Yaser Arafat’ın ölümünden doğrudan sorumlu olduğunu vurguladı. Maruf, İsrail’in Arafat’tan sonra gelen ve ılımlı bir siyaset izleyen Mahmud Abbas ve demokratik seçimlerle iktidara gelen Hamas hükümetiyle de müzakereye yanaşmadığını hatırlatarak şunları söyledi: "İsrail siyasî otoriteleri Filistin halkıyla barışı arzu etmiyor. İşgalin devam etmesini ve Filistinlilerin iradesini kırmak, onları aç bırakmak istiyor. Bugün Filistin büyük bir hapishane. Bütün sınırları kapalı. Arap bankaları bile yardımları transfer eemeye yanaşmıyor."

Filistin halkının ambargo nedeniyle içinde bulunduğu duruma rağmen iradeli bir tavır sergilediğini vurgulayan Maruf, düşmanları İsrail’e karşı bütün Filistin’in tek yürek olduğunu ifade etti. İsrail hapishanelerindeki tutukluların hazırladığı belge üzerinde Hamas ve El Fetih’in anlaşmaya varmasından sonra İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki operasyonu başlattığını hatırlatan Filistin Büyükelçisi, "İsrail, vahşî bir şekilde yürüttüğü operasyonlarla örgütlü devlet terörü sergiliyor" dedi. Elektrik sıkıntısının kuyulardan motorla çekilmesi nedeniyle su kıtlığını da beraberinde getirdiğini hatırlatan Filistin Büyükelçisi şöyle konuştu: "Su olmayınca hastalıklar da yayılacak. Hastanelerimiz de ilaç sıkıntısı nedeniyle yeterli bir şekilde çalışamıyor. İsrail; tank, top ve bombalarla öldüremediği Filistin halkını aç ve temel ihtiyaçlarından mahrum bırakarak yok etmek istiyor. Gerçek soykırım budur."

İsrail’in eylemlerinin uluslar arası meşruiyetin ayaklar altına alınması anlamına geldiğini savunan Nebil Maruf, "Gayr-i insanî terörist eylemlere karşı suskunluğu tercih eden tüm dünya da bu suça ortaktır" dedi.

Maruf, "Topraklarımız işgal altında olduğu sürece direnişe devam edeceğiz" derken, hiçbir zaman İsrail’e teslimiyet içerisinde olmayacaklarını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious