Büyükelçiden teşekkür

  • Giriş : 11.09.2006 / 00:00:00

Avustralya Büyükelçisi Jean Dunn, Lübnan'dan kurtarılan vatandaşları için teşekkür etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin Avustralya Büyükelçisi Jean Dunn, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nu ziyaret ederek, İsrail saldırısı sırasında büyük bir cesaret örneği göstererek, Lübnan'da bulunan vatandaşlarını Akçakoca Deniz Otobüsü ile kurtardıkları için teşekkür etti.

İsrail'in Lübnan'ı istila ederek bombalamaya başladığı günlerde vatandaşlarının hayatından endişe eden Avustralya hükümeti, Türkiye'den yardım talebinde bulununca, Ulaştırma Bakanlığı görevi Kocaeli Büyükşehir Belediyesine verdi. Yapılan başarılı çalışma ile 340 vatandaşını bölgeden kurtaran ekibe teşekkür için Kocaeli'ye gelen Bayan Büyükelçi Dunn, Başkan Karaosmanoğlu'nu ziyaret etti. Dunn, "Büyükşehir ekibi olmasaydı, oradaki vatandaşlarımızın tahliyesi mümkün olmazdı. Bu Türklerin ne kadar cömert olduğunu gösteriyor. Çok büyük bir insanlık görevi yaptınız." dedi.

Bölgede bulunan vatandaşlarının tahliyesi için Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'dan yardım istediklerini belirten Büyükelçi Jeann Dunn, bu başarılı operasyonda kullanılan Akçakoca Deniz Otobüsü'nü Avustralya'da herkesin yakından tanıdığını söyledi. Dunn, "Ülkemizde herkes Gelibolu'yu bilirdi. Şimdi Akçakoca da bizim tarihimizde önemli bir yer edindi." diye konuştu.

"40 YAŞIN ALTINDAKİ EN ZENGİN KİŞİ BİR TÜRK"

Dunn konuşmasında ülkesine gelen Türk göçmenlere de teşekkür ederken, Avustralya'da 40 yaşın altındaki en zengin kişinin bir Türk olduğunu belirtti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getiren Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, olayın bir insanlık görevi olduğunu belirterek, "Biz insanlık görevimizi yerine getirdik. Türklerin tarihte bu tür insanlık örnekleri çoktur. Kahramanlık destanları ile dolu şanlı tarihimizde bir o kadar insanlık dersi olaylar vardır. Fakat günümüzde bazı dünya ülkeleri bunları görmezlikten gelip, bizleri iftiralarla karalamaya çalışıyor." dedi.

Başkan Karaosmanoğlu ve Büyükelçi Dunn daha sonra Akçakoca Deniz Otobüsü ve personelini ziyaret etmek üzere Marina'ya geçti. İlk olarak burada bulunan Deniz İşletme Müdürlüğü'ne gelen Büyükelçi Dunn'a Başkan Karaosmanoğlu, Körfez içinde yürütülen deniz ulaşımı hakkında bilgi verdi. Buradaki sohbette Başkan Karaosmanoğlu, Büyükşehir Belediyesi'nin kardeş şehir statüsü olduğunu belirterek, Avustralya'nın da Kocaeli'ne benzer bir şehri ile kardeş olabileceğini söyledi. Büyükelçi Dunn da, "Bu harika bir fikir. Liman şehirleri içinde Kocaeli'ne benzer olanları araştırıp size bilgi vereceğim." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious