"Büyükelçimiz üniversiteden kovuldu"

  • Giriş : 23.11.2008 / 20:36:00

İsrail basını, Büyükelçi Gaby Levy'nin İstanbul Üniversitesi'nden kovulduğunu yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak'ın, İsrail Büyükelçisi Gaby Levy ile görüşmesine, Levy'in silahlı korumaları makam odasından ayrılmayı reddetmesi üzerine son vermesi, İsrail basınında yankılandı. Haaretz gazetesi, “Üst düzey İsrailli diplomatlar, İstanbul Üniversitesi'nden kovuldu" derken olayın, üniversite kampüslerinde polis ve güvenlik personelinin en düşük düzeyde tutulması yolundaki “yazılmamış kurala" İsrail diplomatlarının uymaması üzerine patlak verdiğini de yazdı.

İsrail'in büyük gazetelerinden Haaretz, “Üst düzey İsrailli diplomatlar İstanbul Üniversitesi'nden kovuldu" başlığını kullandığı haberinde Büyükelçi Levy ile İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu Mordechai Amichai'nin daha önce ayarlanmış bir görüşme için gittikleri İstanbul Üniversitesi'nde yaşanan olaya dikkat çekti.
Olayın, Türk ve Arap medyasında geniş yankı bulduğuna işaret eden Haaretz, rektör Parlak'ın, “Makam odasına izin almadan giren korumalara kızdığı"nı belirterek, rektörün odasının kapısını açarak korumalardan çıkmalarını istediğini kaydetti.
Rektörün “Türkiye'nin, bu tür küstah davranışların kabul gördüğü işgal altındaki toprak değilö dediğini yazan gazete, “Türkiye'deki İsrailli diplomatlara Shin Bet (İsrail güvenlik teşkilatı) koruması sağlanıyor ancak üniversite kampüslerinde polis ve güvenlik personelinin varlığının en az düzeyde tutulması geleneği var. Olay, iki diplomat yazılmamış bu kurala uymaması üzerine patlak verdi" değerlendirmesini yaptı.
İsrail'in diğer büyük gazetesi Yedioth Ahronoth'un sitesinde de İstanbul Üniversitesi rektörünün, korumaların makam odasından çıkmaya yanaşmaması üzerine kızarak görüşmeyi iptal ettiğine dikkat çekerken olayın İsrail Dışişleri Bakanlığınca doğruladığını da yazdı.

Haberde “Rektör korumaları görünce öfkelendi ve ayrılmalarını istedi. Korumalar da, odayı terketmeyeceklerini ancak biraz geri çekilebileceklerini söylediğinde rektör görüşmeye son vermek istedi ve iptal edildi" diye yazdı.
İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in de Oxford Üniversitesi'nde verdiği konferansın Filistin yanlısı göstericilerince müdahale edildiği, “savaş suçlusu" olarak nitelendirildiği anımsatılan haberde İstanbul olayına ilişkin olarak “Bu, bir haftanın İsrail diplomatlarının ile ilgili ikinci tatsız diplomatik olaydır" yorumunu yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*