'Büyükelçiyle ilgili olumsuz sonuç çıkarma gayretleri var'

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'nin Almanya Büyükelçisi Mehmet Ali İrtemçelik ile ilgili spekülasyonların, 'bugünkü politik ortamdan nasıl olurda olumsuz bir sonuç çıkarırız' gayretleri olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bir gazetecinin, "Bugün Büyükelçi Mehmet Ali İrtemçelik ile görüştünüz. İstifa edecek mi bir kırgınlığı var mı?" diye sorması üzerine Abdullah Gül, İrtemçelik'in Almanya Dışişleri Bakanı'nın Türkiye ziyaretinin hazırlıkları dolayısıyla Türkiye'de olduğunu belirterek, bu tür ziyaretler öncesinde büyükelçilerin Cumhurbaşkanı'na, Başbakan'a, Dışişleri Bakanlığı'na bilgi vermesinin normal olduğunu söyledi.

Büyükelçi İrtemçelik'in bir kırgınlığının olup olmadığının sorulması üzerine Abdullah Gül, "Büyükelçimizi gönderdik. Büyükelçi, benim ve başbakanın tasvibi, Cumhurbaşkanının takdiri ile oraya gidiyor. Görevinin başında ve herhangi bir olumsuzluk sözkonusu değil. Bunların hepsi, 'bugünkü politik ortamdan nasıl olurda olumsuz bir sonuç çıkarırız' gayretidir. Herhangi bir sıkıntılı durum yok" dedi.

Başbakan Erdoğan ile Büyükelçi İrtemçelik arasında tartışmanın yaşandığı toplantıyı hatırlatan Abdullah Gül, şöyle konuştu: "Ordaki televizyon programını izlerseniz, Sayın Başbakan 'nedir bu' diye soruyor, Büyükelçi de cevap veriyor. Bunda anormal bir durum yok. Büyükelçiğin faaliyetleriyle ilgili bir sıkıntı da yok. Zaten incelerseniz, böyle bir sıkıntı, yasak da yok. Ne genelgelerde var böyle bir yasak, ne de uygulamada. Zaman zaman ugulamalada bazı yanlışlıklar olmuş olabilir. Ama son 3-4 yıldır uygulamada da böyle bir yanlışlık yok. Şimdiye kadar Almanya'da böyle bir sıkıntı yaşanmadı. Fevri bazı olaylar olabilir, bunlar ayrıdır. Her yerde yanlışlar olabilir. Ama uygulamada vatandaşlarımıza karşı herhangi bir ayrım kesinlikle sözkonusu değil."

Abdullah Gül, bütün büyükelçiliklere ve konsolosluklara, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyan bütün vatandaşlara sahip çıkması talimatı verdiklerini belirterek, "Bunun dışındakiler, politik bazı olumsuzluklar çıkarma gayretidir" dedi.

BAŞBAKAN'IN YANILTILDIĞI İDDİASI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dergir Mir Mehmet Fırat, bir basın mensubunun Danıştay'a yapılan saldırının arkasında bir örgüt veya çete bulunduğu konusunda Başbakan'ın yanıltıldığını belirterek, "Başbakan'ı kim yanıttı?" diye sorması üzerine, "Başbakan yanılmaz, yanıltılamaz" dedi. Aynı soruya cevap veren Grup Başkanvekili Faruk Çelik, "Böyle bir şey yok. Genel Başkan Yardımcımız çok doğru bir cevap verdi. Başbakanlar yanılmaz. Yanıltılamaz. Bilgi edineceği birimler kendisinin emrinde" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious