Büyükerşen'den karşı atak

Büyükerşen'den karşı atak.8992
  • Giriş : 26.03.2009 / 17:39:00

AK Partililer Eskişehir B. Belediye Başkanı Büyükerşen ve belediye yöneticileri hakkında yolsuzluk yaptıkları iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Partililer Eskişehir B. Belediye Başkanı Büyükerşen ve belediye yöneticileri hakkında yolsuzluk yaptıkları iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı ve adayı Yılmaz Büyükerşen ile 4 DSP milletvekili, aralarında AK Parti milletvekili Murat Mercan, il başkanı ve bazı gazetecilerin de bulunduğu 15 kişi hakkında kendisi ve belediye hakkında iftirada bulundukları iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Büyükerşen ve DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız, Ankara Milletvekili Mücahit Pehlivan, İzmir Milletvekili Recai Birgün, Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli, tramvayla Adalet Sarayı'na geldi.

Burada bir grup partili tarafından karşılanan Büyükerşen, yaptığı konuşmada, ''iftiracılar, düzmece yalancılar ve çamur atıcılar hakkında suç duyurusunda bulunacağını'' söyledi.

Büyükerşen ve beraberindekiler daha sonra savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Büyükerşen, suç duyurusunun ardından yaptığı açıklamada ise, birkaç gündür ortaya atılan iftiralar, yapılan yalan haberler nedeniyle suç duyurusunda bulunduğunu belirterek, AK Parti yöneticileri, AK Parti milletvekili Murat Mercan, gazeteciler, gazeteler ile bazı kurum ve kuruluşlar hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ifade etti.

''Birkaç gündür sahnelenen orta oyununu ibret ve şaşkınlıkla izlediğini'' dile getiren Büyükerşen, şöyle konuştu:

''Kazanmak için her şeyi mubah gören, hiçbir ahlaki sınır tanımayan, ancak cephaneliğinde bir tek hakiki mermi bulunmadığı anlaşılan bir çete, arka arkaya ses bombaları patlatıyor. Arka arkaya kuru sıkı ateş ediyor. Kopan gürültüden medet umuyorlar. Eskişehirlileri satın almak için her yolu denediler, satın alınamayacağınızı öğrendiler. Eskişehirlilere rüşvetler teklif ettiler, rüşvetle kandırılamayacağınızı gördüler. Eskişehirlileri tehdit etiler, tehdide pabuç bırakmayacağınızı fark ettiler. Şantaj yaptılar, olmadı. Çaresizlik içinde son kozlarını oynuyorlar. Boşuna uğraşıyorlar. Kuru gürültüye pabuç bırakmayacağınızı da 29 Mart gecesi öğrenecekler.''

Büyükerşen ve beraberindekiler, daha sonra Cumhuriyet Bulvarı, Vatan Caddesi, Ziya Paşa Caddesi, Hamamyolu Caddesi'ni takip ederek Taşbaşı Kültür Merkezi önüne geldi. Halkı ve esnafı selamlayan Büyükerşen, kendisine destek veren gruba hitaben, ''Seçim günü oylarınıza ve sandığa sahip çıkın. Bazıları el çabukluğu, abrakadabra yapabilir'' dedi.


AK PARTİLİLER DE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Murat Mercan ve beraberindeki bir grup partili, seçim Koordinasyon Merkezinden Adalet Sarayı'na yürüyerek, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve bazı belediye şirketlerinin yöneticileri hakkında yolsuzluk yaptıkları iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Murat Mercan, AK Parti Eskişehir seçim Koordinasyon Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Eskişehir siyasi tarihinde görülmemiş bir yüzsüzlükle karşı karşı olduklarını iddia etti. Mercan, son bir haftadır Eskişehir'in, 'Büyükşehir Belediye Başkanı, onun yakınlarının çarpık ilişkileri ve yolsuzluk' haberleriyle çalkalandığını öne sürdü.

Tüm kent halkının Yılmaz Büyükerşen'den bu soruların cevabını beklerken, onun yavuz hırsız misali sorulara cevap vermek yerine kendisine bu soruları soranları suçlamayı tercih ettiğini anlatan Mercan, şöyle konuştu:

''Buradan sorularımızı tekrar ediyoruz; Gerbay şirketi kimin? Bu şirket belediyeye ne kadarlık iş yaptırdı? Art Mekan kimin? Havuzları, heykelleri, parkları kime yaptırdın? Bu şirketlerle Anadolu Üniversitesi Vakıf şirketleri arasındaki ilişki nedir? Hem belediyede çalışanın hem de kendi şirketlerinde ortakların olan Nesrullah Mermer, Ahmet Durmaz ve yakınlarınızın bu ilişkilerin neresinde olduğunu açıklamanız gerekiyor. Bu ilişkilerden sizin ve yakınlarınızın ne tür kazançlarınız olduğunu açıklayın. Son 10 yıldır Eskişehir Büyükşehir Belediyesinde yaşanan ahbap çavuş ilişkilerinin ortaya çıkmasını bekliyoruz. Bunun hesabını tüm kent halkı adına soruyoruz. Bunun hesabını şeffaf, dürüst, temiz bir Eskişehir adına soruyoruz. Bu sorulardan daha fazla kaçamazsınız.''

Mercan, kendileri bıraksalar bile yüce Türk adaletinin bunun peşini bırakmayacağını ifade ederek, şöyle devam etti:

''Bizim hiçbir siyasi parti veya kişiyi karalamak gibi bir politikamız olamaz. Tüm Eskişehir kamuoyu bilir ki, bugüne kadar böyle bir şey yapmadık ve bundan sonra da yapmayacağız, ama artık burada (pes) dedirtecek bir durumla karşı karşıyayız. Bütün belgeler, bütün ilişkiler ayan beyan ortadayken bunları yok mu sayacaktık. Buna ne kul ne de Allah razı gelirdi? Biz sorumluluk sahibi insanlar olarak savcıları ve yetkilileri tüm Eskişehir halkı adına göreve davet ediyoruz. Bu yolsuzluğun, kuralsızlığın ve vurdumduymazlığın hesabı sorulmalı ve gereği hemen yapılmalıdır.''

Murat Mercan, büyükşehir belediyesine iş yapan bir firmada, maliye elamanlarınca yapılan denetimde, bazı belgelerin yakıldığının tespit edildiğine ilişkin bir gazeteciye ait kamera görüntülerini, basın mensuplarına izletti.

-''ARTIK İŞ ADLİ MAKAMLARDADIR''-

Murat Mercan, basın açıklamasının ardından, İl Başkanı Salih Koca, büyükşehir belediye başkan adayı Hasan Gönen ve bazı belediye başkan adayları ve bir grup partiliyle seçim Koordinasyon Merkezinden Adalet Sarayı'na yürüyüşe geçti.

Ellerinde ''Büyükerşen hesap ver'', ''Takke düştü kel göründü'', ''Art niyet yok Art Mekan'ım var'', ''Eskişehir cevap bekliyor'', ''Afiyet olsun'' yazılı dövizler taşıyan partililer, Büyükşehir Belediyesi binasının önünden geçerken, buraya siyah çelenk bıraktı. Grup, Büyükerşen aleyhinde sloganlar atarak Adalet Sarayına ulaştı.

Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduktan sonra gazetecilere açıklama yapan Mercan, ''Yılmaz Büyükerşen ve bazı belediye şirketlerinin yöneticileri hakkında yolsuzluk yaptıkları ve sahte fatura olaylarına karıştıkları gibi konularda suç duyurusunda bulunduk. Artık iş adli makamlardadır. Yarın yine basın açıklamasıyla bazı belgeleri açıklayacağız'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*