Büyükerşen'in ihale yolsuzluğu

Büyükerşen'in ihale yolsuzluğu.9098
  • Giriş : 22.03.2009 / 14:21:00
  • Güncelleme : 22.03.2009 / 14:21:56

Büyükerşen'in bir çok işi ihalesiz olarak kendi şirketine verdiği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eskişehir Belediye Başkanı Büyükerşen, belediyenin tiyatrosunda "dekor realizasyonu" yapan Gerbay Elektronik Reklam Şirketi'nin ortağı. Büyükerşen'in ayrıca belediyenin işlerini ihalesiz kızı ve damadının ortak olduğu şirketlere verdiği belirlendi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in belediyenin tiyatrosunda "dekor realizasyonu" yapan Nesrullah Mermer ile ortak olduğu ortaya çıktı. Gerbay Elektronik Reklam Şirketi'nin üç ortağı arasında yer alan Yılmaz Büyükerşen, Nesrullah Mermer ve Ahmet Durmaz'ın, Eskişehir Belediyesi'ne hülle yoluyla iş yaptıkları ve bunu çok sayıda taşeron firma üzerinden gerçekleştirdikleri tespit edildi. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin işlerini ihale yapılmadan alan Gerbay Elektronik işi yaparken, Eser Ofset üzerinden faturalama yoluna gidildiği belgeleri ile ispatlandı.

YASAYA KARŞI HÜLLLE

Eser Ofset, yapılan işlerin faturasını belediyeye keserken, Büyükerşen'in büyük ortağı olduğu Gerbay Elektronik de Eser Ofset'e fatura kesti. Yasal engelleri hülle yolu ile aşmaya çalışan Büyükerşen'in bir unutkanlığı usulsüzlüklerin ortaya çıkmasını sağladı. Eser Ofset'ten belediyeye kesilen faturalar ile Gerbay Elektronik'in Eser Ofset'e kestiği faturaların üzerinde virgilüne dahi dokunulmadan aynı gerekçelerin yazıldığı görüldü. Faturalardaki bir başka ilginç nokta ise yapılan işlerin piyasa fiyatının 4-5 katı fiyata yapılması oldu.

KAFA KARIŞTIRAN İLİŞKİLER

Eskişehir Belediyesi'nde ilginç işlere ve ortaklıklara imza atılıyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda "Dekor Realizasyon"u yapan Nesrullah Mermer, patronu konumunda bulunan Belediye Başkanı Büyükerşen ile ortak. Büyükerşen'in yakın arkadaşı Ahmet Durmaz'ın üçüncü ortak olarak bulunduğu Gerbay Elektronik Reklam Şirketi, belediyenin reklam işlerini yapıyor. Resmi belgelere göre belediyenin reklam işlerini Eser Ofset isimli bir firma üstlenmiş durumda. Eser Ofset'in belediyeye kestiği faturaların içeriğine varana kadar aynısı Gerbay Elektronik Reklam Şirketi tarafından Eser Ofset'e kesiliyor. Bu şekilde Büyükerşen'in resmiyette belediyeye yapılan işlerle belgesel bir bağ kurulmasının önüne geçildi.

KIZI DA DAMADI DA İHYA OLDU

İhaleye çıkılmadan "Doğrudan Temin Madde Satın Alma Komisyonu" aracılığı ile işleri taşeron firmalarına veren Büyükerşen, yandaşlarını da ihmal etmedi. Gerbay Elektronik Reklam Şirketi'ne fatura taşeronluğu yapan Art Mekan ve Eskay Yapı Mimarlık firması bu komisyondan çok sayıda işi ihalesiz bir şekilde aldı. Eskay Yapı Mimarlık'ın sahibi de yine Nesrullah Mermer ve Yasemin Tuna. Yasemin Tuna Yılmaz Büyükerşen'in kızı.

İşte ihalesiz iş yapan şirketler

GERBAY ELEKTRONİK REKLAM LTD. ŞİRKETİ: Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, şirketin büyük ortağı olarak yüzde 60 hisseye sahipken, belediyenin dekorcusu Nesrullah Mermer'in yüzde 6 ve Büyükerşen'in yakın arkadaşı Ahmet Durmaz'ın yüzde 34 his-sesi bulunuyor. Güçlü Otomotiv, ART Mekan, Eskay Yapı, MİMA İnşaat, Öncü Yeminli Mali Müşavirlik, Eser Ofset, Akbıyık Ofset, Etam Matbaacılık, Tam Matbaacılık, Bayel Basım.

Belediyeye katlamalı fatura

Büyükerşen'in yüzde 60 ortağı olduğu Gerbay Elektronik Reklam Şirketi'nin Eser Ofset vasıtası ile belediyeye katlamalı faturalar kestiği belirlendi. Yapılan işler karşılığında piyasa fiyatının 4-5 katı fazlaya kesilen faturalarla belediye zarara uğratıldı. İşler doğrudan temin yöntemiyle yapıldığı için belediyeye büyük zararlar verilirken, Büyükerşen'in ortağı olduğu firma Eskişehir gibi bir ilde belediyeye dolaylı yolla yaptığı işlerle 3 yılda iki kere sermaye artırımı yapabilmesi ile dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*