Büyükşehir, Gürsel Tekin'i yalanladı

Büyükşehir, Gürsel Tekin'i yalanladı.8491
  • Giriş : 02.02.2009 / 20:44:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada; Gürsel Tekin'in iddiasının asılsız olduğu belirtildi. Peki neydi Tekin'in iddiaları:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Açıklamada, "Geçtiğimiz günlerde bir gazetede ve bir televizyon programında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bir AK Parti milletvekiline imar konusunda imtiyaz sağladığına dair iddialar yer almıştır. Hatta CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, 'İstanbul halkının rantını bir AKP Milletvekiline nasıl peşkeş çekiyorsunuz? Sadece bu olaydaki rant 1 milyar dolardır.' şeklinde asılsız ve dayanaktan yoksun bir ifade kullanmıştır.

Öncelikle iddialara konu olan parsel planları, 25 Ocak 1994 tarihinde Nurettin Sözen'in belediye başkanlığı döneminde Belediye Meclisi'nde kabul edilmiştir. 04 Ağustos 1995 tarihinde parsellerin 3 olan emsalinin 2,5'a düşürülmesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminde Belediye Meclisi'nde oybirliği ile kabul edilmiştir. 25 Ocak 1994 onaylı planda bugüne kadar hiçbir değişiklik yapılmamıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 08 Eylül 1995 tarihinde Şişli Belediyesi tarafından yapılan ve söz konusu parseli de kapsayan 1/1000'lik planı, 'emsal hesabının uygulama safhasında ilçe belediyesince de kontrol edilmesi şartı' ile onaylamıştır." ifadelerine yer verildi.

Bahse konu arazinin o dönem Mustafa Tatlıcı'ya ait olduğunun ifade edildiği açıklamada şu görüşlere yer verildi; "Mustafa Tatlıcı, otel yapmak amacıyla arazide temel çalışmaları yapmıştır. İnşaatının durmasının ardından geçen 7 yılda, payandaların mukavemeti zayıflamış ve Büyükdere Caddesi'ni tehdit etmeye başlamıştır. Buna bağlı olarak Mövenpick'te göçük oluşmuş; toprak kayması meydana gelmiş ve minibüs yolu trafiğe kapatılmak zorunda kalınmıştır. İstanbul Teknik Üniversitesi, burada tahkimat yapılması için rapor vermiştir. 2005 yılında bu araziyi satın alan Kiler Grubuna, Kağıthane Belediyesi tarafından verilen tahkimat ruhsatı ve 22.09.2006 tarihli inşaat ruhsatı ile bölgede imar faaliyetlerine başlamıştır. 1994 tasdikli plana göre bodrum katlar emsale dahil değildir. İstanbul İmar Yönetmeliğine göre de ticaret bölgelerinde bodrum kat adedi herhangi bir sınırlamaya tabi değildir. Parselin yeni maliklerinin yürüttüğü inşaat faaliyeti, Sözen döneminde onaylanan plan hükümlerine göre yapılmaktadır. Dolayısıyla 1 milyar dolarlık imar rantından söz edenler, sorularını doğru adrese yöneltmelidirler."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*