'Büyümemiz siyasi istikrar sayesindedir'

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, vurgun, hortumlama ve ihmallerin Türkiye'yi ekonomik krizlere sürüklediğini belirterek, "2001, adım adım bilinerek sürüklenen bir ekonomik depremdir." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Coşkun, sanayicilerle yapacağı toplantı öncesinde Denizli Valisi Hasan Canpolat ve Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci'yi makamında ziyaret etti. Bakan Coşkun, vilayette yaptığı konuşmada, siyasi istikrarın olmadığı dönemlerde kesimler arasında sosyal barışın ve güvenin sağlanamadığını, güven olmadan da ekonominin istikrar içinde geliştirilemediğini ifade etti.

Türkiye'nin 2002'de bir şans yakaladığını ancak elde edilen ekonomik büyümenin devam etmesinin önemli olduğuna değinen Coşkun, "İnşallah bunu tekrar bozup da eski istikrarsız günlere dönmeyiz. İnsanlar fani, ölüm ani. Bugün biz varız, yarın başka arkadaşlar olur. Önemli olan istikrarın bozulmaması. Bu yakaladığımız sürekli büyüme sürecin devam etmesidir." dedi.

Ekonomik istikrarı bozmak isteyenlerin olduğunu ve bunlara fırsat verilmemesi halinde ekonomin daha da güçlü olacağını da kaydeden Coşkun, "Sürdürülebilir bir büyüme, ekonomi için çok önemlidir. 4 yıldır 7.8 ortalama hızla büyüyoruz, bunun tek dayanağı istikrardır. Şimdi bu istikrarı bozmak isteyenler var. Bunlara fırsat vermez, istikrarı devam ettirirsek, ekonomi daha da güçlü olacaktır." diye konuştu.

2001 yılında yaşanan ekonomik krizi "adım adım bilinerek sürüklenen bir ekonomik deprem" olarak da niteleyen Bakan Coşkun, "Türkiye, bugün buralarda değil çok daha ileri durumda olması gerekirdi. Ama bildiğimiz gibi vurgunlar, soygunlar, hortumlamalar ve ihmaller Türkiye'yi hak etmediği ekonomik krizlere sürükledi. 2001 yılı adım adım bilinerek sürüklenen bir ekonomik depremdir. Tekrar oralara dönmek istemiyoruz." şeklinde konuştu.

Denizli Valisi Hasan Canpolat ise Denizli'nin bazı sorunları bulunduğunu fakat bunların devletin desteğiyle çözülebileceğini aktardı.

Yapılan konuşma sonrasında Canpolat, ziyaret anısına Coşkun'a üzerinde "Denizli Valiliği" yazan işlemeli bir tabak hediye etti.

KIRMIZI HALIDAKİ AYAKKABI İZLERİ TEMİZLENDİ

Coşkun, vilayet sonrasında Denizli Belediyesi'ne geçti. Burada, Bakan Çoşkun gelmeden önce kırmızı halı üzerinde çalışmalar vardı. Bakan için dakikalar önce yere serilen kırmızı halıdan vatandaşlar geçmesi üzerine temizlik görevlileri harekete geçirildi. İki görevli ellerine aldıkları süpürgelerle ayakkabı izlerini yok etmeye çalıştı. Kaldırıma doğru uzanan halıdan vatandaşların geçme ihtimali de gözönünde bulundurularak iki kişi halının ucu toplayıp yaklaşık 10 dakikaka boyunca tuttu. Coşkun'un makam aracıdan inmesiyle birlikte kırmızı halı yere serildi.

ÇARPIK YAPILAŞMAYI ÖNLEMEK İÇİN KURULAN OSB'LERİN KENDİSİ ÇARPIK YAPIDA

Karşılama merasimi, sonrasında Bakan Coşkun, belediye makamına geçerek Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci'den faaliyetleri hakkında kısa bir bilgi aldı. Ardından konuşan Coşkun, şehirlerdeki çarpık yapılaşmanın önüne geçilmesi amacıyla yapılan birçok organize sanayi bölgesinin çarpık olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: "Şehirlerin çarpık yapılaşmaması için 1962 yılında çıkan mevzuat gereği kurulmaya başlanan birçok organize sanayi bölgesinin kendisi çarpık yapılaşmış durumda. Şimdi şehirleri gecekondulardan, bu çarpık yapılaşmalardan kurtarmak için organize sanayi bölgelerine daha çok önem veriyoruz."

Buradaki konuşmalar sonrasında da Zeybekci, Coşkun'a sandık içinde Çeşm-i Bülbül ve Buldan el dokuması hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious