Buzağılar güzellikte yarıştı

  • Giriş : 12.06.2006 / 00:00:00

Hayvancılığı desteklemek amacıyla düzenlenen Aşkale Suni Tohumlama Birici Buzağı Yarışması'nda en güzel danalar seçildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sahibi tarafından süslenen buzağıya eşarp takılması dikkat çekti. Buzağı, sahibine yarım altın ve 100 YTL para ile kendisi için de bir kova yem kazandı.

2005 yılında 814 adet suni tohumlamadan doğan 223 buzağı jüri üyeleri tarafından değerlendirmeye alındı. İlçe Kaymakamı Yusuf Üstün, Belediye Başkan Ahmet Yaptırmış ve vatandaşların da katıldığı yarışmada Holştain, Simental ve Montofon cinsi erkek ve dişi buzağılar yarıştı. Sahipleri tarafından süslenen 18 buzağı finale kaldı. Finalde yapılan değerlendirmede Zeki Ateş, Mevlüt Papağan, Ziya Barın, Abdülkadir Maral, Osman Bakir, Rafet Çoban, Rıdvan Takım, Mehmet Durmaz, Sefer Demir, Hikmet Irmak, Rabia Sevican, Hikmet Irmak ve Abdurrahman Sağsöz'ün buzağaları dereceye girdi. Birincilere 100 YTL ve yarım altın hediye edilirken, buzağalar içinde yem bitkisi hediye edildi.

Hak arasında çuval ve yumurta yarışının da düzenlendiği etkinlikte konuşan Kaymakam Üstün, suni tohumlama yaptıran besicilerin kıravatlı devlet memurundan 3 kat daha fazla kazanma imkanının olduğunu belirterek, "Devletimiz bu işin için ciddi teşvikler veriyor. Suni tohumlama yaptırmak ücretsiz olduğu gibi 80 YTL ekstradan para veriliyor. Yine bu cins hayvanların etinden ve sütünden yerli ırka göre daha fazla verim elde ediliyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious