Buzda düşmelere dikkat

  • Giriş : 31.01.2007 / 00:00:00

Ortopedi uzmanı Dr. Cem Yücel, kar yağışı ve buzlanma nedeniyle, kayarak düşme sonucu kırık riskinin arttığını belirterek, uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İnsanlarda ortalama 26 yaşa kadar artan kemik mineral yoğunluğunun, kadınlarda özellikle menapozdan sonra hızla düşmeye başladığını belirten Dr. Yücel, “Bu normal fizyolojik bir olay olmakla birlikte, eşik değerleri aştığı anda halk arasında bilindiği adıyla kemik erimesi (osteoporoz) hastalığı görülmektedir. Özellikle yaşlı hastalar kalçalarının üzerine düştüğünde zayıflamış olan kemik kolaylıkla kırılabilmektedir. İstatistikler düşme sonucu en çok kırılan ikinci kemiğin kalça kemiği olduğunu göstermektedir” dedi.

Bir çok kırığın ameliyat gerektirebileceğini belirten Op. Dr Yücel, “El bileği kırıklarının çoğu düzeltilerek alçılanarak tedavi edilmektedir. Bazen ameliyat ihtiyacı da doğmaktadır. Ancak kalça kırıklarında genel olarak ameliyat önerilmektedir. Bu da hem hastaya fiziksel ve mental yük getirmekte, hem de devlete maddi külfeti bulunmaktadır. Düşmeleri önlemek en kolay ve en güvenli yoldur. Bunun için karlı ve buzlu günlerde dışarı çıkarken aceleci davranmamak ve uygun ayakkabılar giymek gerekir. Yaşlılar refleks zayıflaması ve denge sorunları daha çok olduğundan, özellikle böyle havalarda mümkünse dışarı çıkmamalı ya da bir baston yardımıyla yürümelidir”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious