Buzda kaymamak için yere dengeli basın

  • Giriş : 25.01.2006 / 00:00:00

Türkiye'yi etkisi altına alan kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle yol ve kaldırımlarda meydana gelen buzlanma birçok vatandaşın düşmesine zemin hazırlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'yi etkisine alan soğuk hava ve kar yağışı nedeniyle yayaların düşüp yaralanma riskiyle karşı karşıya kaldıklarına dikkat çeken uzmanlar; karın eridikten sonra buz tutmasıyla söz konusu riskin daha da arttığını belirtiyor. Son günlerde hastanelerin acil servislerine kayıp düşme sonucu gelen vakaların sayısında ciddi artış görüldüğünü kaydeden uzmanlar uyarıyor; "Kaymamak için kösele tabanlı ayakkabılar yerine plastik ve kauçuk tabanlılar tercih edilmelidir. Yürüyüş şekli ve hızı da çok önemlidir. Kaygan zeminde düşmemek için iki ayağın da yere dengeli basılması gerekir. Her iki ayağa da eşit güç verilmez, uzun ve dengesiz adımlar atılırsa kişi daha kolay düşebilir."

Bu havalarda dışarı çıkmak zorunda olan çocuklar ve yaşlıların, diğer yaş gruplarına göre daha büyük risk altında bulunduğunu ifade eden uzmanlar, "Bu tür durumların yol açtığı kalça ve bel kırılmaları özellikle yaşlılar için ölümcül olabilir. Eli cebinde yürüyen bir kişi yere düşerken dengesini sağlayamayacağından daha tehlikeli kırıklar ortaya çıkabilir. Düşmelerde el ve kolla denge sağlamak yaralanma riskini azaltır. Ayrıca özellikle yaşlılar zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamalıdır.'' diyor.


ELLERİNİZİ CEBİNİZE SOKMAYIN


ıÜüBuzlu ve karlı caddelerde yürürken kayıp düşmemek için bazı yürüme tekniklerine uyulması gerektiğini anlatan uzmanlar, buzlanmış cadde ve sokaklarda yürürken vücut dengesinin korunması için kesinlikle ellerin cebe sokulmaması gerektiğini ifade ediyor.

Adımların da kısa, yavaş ve emniyetli atılması gerektiğini söyleyen uzmanlar; "Vücudun yürüyüş sırasında hafif önde olmasının, kaymaları engelleyebileceğini unutmayın. Hızlı hareket etmeyin. Yüksek topuklu, kösele, plastik ve yumuşak tabanlı ayakkabılar giymeyin. Lastik-kauçuk tabanlı ayakkabıları tercih edin. Görmenizi ve hareketinizi kısıtlayan giysiler giymeyin. Elinde paket çanta veya başka bir yük bulunan kişiler ise daha fazla dikkat etmeliler." diye uyarılarda bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious