'Buzları eritecek' tarihi ziyaret!

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

Birbirlerine tarihi düşman olan Çin ile Japonya arasındaki buzlar Çin Başbakanı Wen Jiabao'un tarihi Japonya ziyareti ile eritilmeye çalışılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bir Çin Başbakanı'nın 7 yıl aradan sonra Japonya'ya yaptığı bu ziyareti öncesinde konuşan Wen, ziyaretinin başarılı geçmesi ve gerçek anlamda "Buzları eriten bir yolculuk" olmasını arzuladığını söyledi.

Wen'ın 3 gün sürecek ziyaretinde Kuzey Kore'nin nükleer sorunu, enerji tasarrufu, çevre koruma, yeni ve yüksek teknoloji, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler, finans ve bilgi paylaşımı alanındaki işbirliği ile tarihsel sorunların masaya yatırılması bekleniyor. İki taraf da ilişkilerdeki buzların erimesi için birbirlerinden somut adınlar atmasını bekliyor. Çin Japonya'dan bu ülkenin 1945'e kadar 50 yıl kolonisi olduğu ve şu an Çin'in ayrılıkçı eyaleti olarak bilinen Tayvan'a bağımsızlık yönünde yanlış sinyaller vermemesini isteyecek. Görüşmelerde Doğu Çin Denizi'nde petrol ve doğal gaz olarak zengin sayılan ve iki tarafın da hak iddia ettiği ihtilaflı sular konusunun gündeme gelmesi bekleniyor. ABD'nin Pasifik'teki müttefiki konumunda bulunan Japonya, Çin'in son yıllarda artan savunma bütçesinden oldukça rahtsızlık duyuyor ve buna paralel olarak kendi savunma sanayisini geliştiriyor. Geçtiğimiz aylarda ilk defa Savunma Bakanlığı'nı oluşturan Tokyo yönetimi yine ilk defa kendi patriot füzelerini olası bir saldırıya karşı Pasifik'teki üssüne konuşlandırdı.

-İLK ADIM JAPONYA'DAN GELDİ-

Son yıllarda Japonya liderlerinin İkinci Dünya Savaşı'nın savaş suçlularının anıldığı ve Japon militarizmini temsil eden Yasukuni Tapınağı'nı defalarca ziyaret etmesi, Çin'in büyük tepkisini çekmiş ve bu ziyaretler Çin-Japonya ilişkilerine gölge düşürmüştü. Tarihi nedenlerden dolayı geçtiğimiz yıllarda binlerce öğrenci Çin genelinde Japonya'yı protesto etmiş ve Japon elçiliğinin de aralarında bulunduğu çok sayıdaki Japon işletmeleri hasar görmüştü. Sürekli siyasi krizlere sahne olan ikili ilişkiler iki ülke hükümetlerinin son aylardaki ortak çabaları sonucunda iyileşme eğilimine girdi. Nitekim Japonya Başbakanı Abe Shinzo, göreve başladıktan hemen sonra geçen Ekim ayında Çin'e resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş ve bu Wen Jiabao tarafından "Buzları kıran bir ziyaret" olarak nitelendirilmişti.

-TİCARİ İLİŞKİLER ZARAR GÖRMÜYOR-

Siyasi sorunlara karşı iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler sürekli büyüme gösteriyor. Çin, Japonya'nın en büyük ticaret ortağı konumunda bulunurken, Japonya da Çin'in AB ve ABD'den sonra üçüncü büyük ticaret ortağı durumunda. Geçen yıl ikili ticaret yaklaşık 240 milyar dolara ulaşmıştı. Ekonomik ve ticari işbirliği, Çin-Japonya ilişkilerinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Çin resmi rakamlarına göre iki ülke arasında 1972'de 1,1 milyar dolar olan ticaret hacmi, geçen yıl 207 milyar 400 milyon dolara çıkarak yaklaşık 200 kat arttı. Japon işletmeler Çin'de 20 binde fazla proje gerçekleştirerek, bu ülkeye toplam 58 milyar dolar yatırım yaptı. Wen Jiabao, ziyareti sırasında Japonya Başbakanı'yla birlikte ikili üst düzey ekonomik diyalog mekanizmasını başlatacağını açıkladı.

Wen, Japonya ziyaretine bugün tamamladığı Güney Kore ziyaretinden sonra başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious