'Buzlu yolda düşerim korkusuyla yürümeyin'

  • Giriş : 28.01.2006 / 00:00:00

Prof. Dr. Ali Baktır, özellikle kış aylarında buzda kayarak düşmeye bağlı kırıkların arttığını, bunlar arasında en zor iyileşenlerin, kalça kırıkları olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

'Buzlu yolda düşme korkusuyla yürümek, panik belirtisidir' diyen Baktır, "Panik, hata riskini artırır. Bunun için düşmekten korkmayın, bastığınız yeri görerek yürüyün, düşerken avuç içiniz yere bakmalı ki, kalçaya binen yük hafiflesin. Düşme sırasında dirseklerin yere temasını önleyin. Bu gibi durumlarda özellikle yaşlılarda kemik erimesine bağlı olarak bilek kemiklerinde kırıklar oluşabilir. Ancak tedavisi en zor olan kırıklar, kalçada oluşanlardır. Hastayı yatağa bağlar" dedi.

Prof. Dr. Ali Baktır, yaşlıların kış aylarında çok erken saatlerde dışarı çıkmaması gerektiğini de vurgulayarak, kış aylarında sabah namazına giderken düşüp kalça kemiğini kıran birçok yaşlı hastaları olduğunu vurgulayarak, "Her yıl en az 8-10 kişi, bu nedenle bize başvuruyor. Kış aylarında görülen bu tür olaylar, özellikle İskandinav ülkelerinde çok yaygındır. Çünkü bu ülkelerde ortalama ömür 90 yıldır. Bilindiği gibi yaşlılarda kemik erimesine bağlı olarak kemikler kırılgan bir yapıya sahiptir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious