Buzlu yollarda yürümenin altın kuralları!

  • Giriş : 14.02.2006 / 00:00:00

Karlı ve buzlu yolda kaymayı engelleyici, altı pürtüklü, bilekleri kavrayan bot tipi ayakkabılar giyilmesi gerekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Meterolojinin, soğuk ve karlı hava şartlarının hafta sonuna kadar devam edeceğini bildirmesinin ardından Esenler Hayat Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Ertuğrul Ulusoy, kar yağışının yol ve kaldırımlarda buzlanmaya yol açtığı ve bunların özellikle çocuk ve yaşlılar için tehlike oluşturabileceği uyarısında bulundu.

Kar yağışını takip eden günlerde düşme ve kaymalara bağlı kazalar meydana geldiğini dile getiren Ulusoy, bu dönemde her yaştan hasta sayısında artış olduğuna dikkat çekti. Kayma ve düşmenin şiddetine bağlı olarak el bileği, ön kol, dirsek, kol ve omuzlarda kırıklar meydana geldiğini ifade eden Dr. Ulusoy, kayma ve düşmelerin yaşlılarda daha tehlikeli sonuçlar doğurabildiğini vurguladı. Ulusoy, halk arasında "kemik erimesi" denilen "Osteoporoz" nedeniyle yaşlılarda buzda kayarak düşmelere bağlı olarak kalça ve omurga kırıklarının oluşabildiğini kaydetti.


"BASTON KULLANIN"


Ulusoy, kış koşullarından dışarı çıkmak zorunda kalan yaşlı ve çocuklardan mutlaka önlem almalarını istedi. Karlı ve buzlu yolda kaymayı engelleyici, altı pürtüklü, bilekleri kavrayan bot tipi ayakkabılar giyilmesi geretiğini belirten Ulusoy, buzlu yolda yürüme zorluğu olan yaşlıların baston gibi yardımcı aletler kullanmaları gerektiğini söyledi.

Bu tür kazaların önlenmesi için belediyelere de büyük görev düştüğünü kaydeden Ulusoy şöyle devam etti: "Kar yağışının ardından sadece ana yolların temizlenmesi yeterli değil. Bir yerden bir yere yürüyerek gitmek zorunda kalanlar kayma ve düşme tehlikesiyle karşı karşıya oldukları için ara sokaklardakiler dahil bütün kaldırımlar çok iyi temizlenmeli. Eğer yol ve kaldırımlar iyi temizlenmediyse yaşlı ve çocukların evlerinden çıkmaması daha yerinde olur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious