Buzullarda petrol savaşı

  • Giriş : 04.08.2007 / 16:29:00

Rusya'nın, büyük miktarda petrol rezervlerinin bulunduğu Kuzey Buz Denizi'nin 4200 metre altında tabana bayrağını dikmesine ABD ve Kanada sert tepki gösterdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rusya Bilimler Akademisi'nin önceki gün Kuzey Kutbu'nda yaptığı çalışma, ABD ile Rusya'yı yeniden karşı karşıya getirdi. Petrol yataklarıyla dolu Kuzey Buz denizinin tabanına bayrağını diken Rusya'nın petrol rezeverlerine sahip olma çabasına ABD yönetimi sert tepki gösterdi. Washinton yönetimi, Rusya'nın bir bayrak dikmesiyle Buz Denizi'nde özel bir hakkı bulunmadığını bildirdi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey, “Metalik veya plastik bir bayrak ya da deniz tabanına bir bayrak serip sermediklerini bilmiyorum. Ancak bunun Buz Denizi'ndeki doğal zenginlikler üzerinde hak iddia etmek konusunda hiçbir anlamı yok” diye konuştu.

15. YY'DA YAŞAMIYORUZ

ABD'nin, Rusya'nın 1997'de onayladığı ve ülkelere egemenliklerini 200 deniz milinin ötesine yayabilmelerine olanak sağlayan BM Sözleşmesi'ni imzalamadığını belirten Casey, karasularını genişletmek isteyen ülkelerin karasal uzantılarının deniz altında da devam ettiğini bilimsel olarak ispat etmek zorunda olduklarını söyledi. Casey, “Bayrak dikmek bilimsel kanıt değil” dedi. Rusya'nın bölgedeki rakiplerinden Kanada da Rusya'nın ekonomik amaçlı bilimsel araştırmasını eleştirdi. Kanada Dışişleri Bakanı Peter MacKay, “15. yüzyılda yaşamıyoruz. Dünya'nın bir yerine gidip, bayrak dikip, burası benim diyemezsiniz” diye konuştu.

RUSYA HAK İDDİA EDİYOR

Kuzey Buz Denizi'nde 10 milyar ton civarında petrol ve doğal gaz rezervi bulunduğunu düşünen Rusya, aralarında ABD'nin de olduğu diğer önemli güçlere meydan okuyarak, bu bölgede geniş bir alanda hak iddia ediyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov son girişime yönelik tepkilere şaşırdığını söyledi. Rusya 2001'de BM'ye yaptığı başvuruda kuzey kıyılarının karasularının karadaki topraklarının devamı olduğunu iddia etmişti.

KURALLAR NET DEĞİL

Deniz Hukuku Sözleşmesi, denizaltındaki kaya tabakası yapısının topraklarındaki jeolojik yapıya benzer olduğunu ispat etmesi halinde devletlere 200 deniz mili uzunluğunda bir ekonomik bölgeye sahip olmaları izni veriyor. Kutuplar, Uluslararası Denizyatağı Yönetimi adlı bir kuruluş tarafından idare ediliyor.

Petrol ve doğal gaz rezervleri var

Kuzey Buz Denizi'nde 10 milyar ton civarında petrol ve doğal gaz rezervi bulunduğunu düşünen Rusya, aralarında ABD'nin de olduğu diğer önemli güçlere meydan okuyarak, bu bölgede geniş bir alanda hak iddia ediyor. Rusya, bölgede denizaltında bulunan ve Lomosonov Sıradağları olarak bilinen jeolojik oluşumun kendi karasal topraklarının doğal uzantısı olduğu görüşünü dile getirerek, buradaki zengin doğal kaynaklar üzerinde hak iddia ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious