Buzullardaki erime, sanıldığından daha hızlı

  • Giriş : 12.03.2007 / 00:00:00

Bilim adamları deniz seviyesindeki artış ve buzullardaki erimenin, sanıldığından daha hızlı olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi Okyanus Bilimi Bölümü Başkanı Eric Lindstrom, Reuters'a yaptığı açıklamada, uydulardan alınan verilerin, buzullardaki erime ve deniz suyu seviyesindeki yükselmenin "daha da hızlanacağını" gösterdiğini de söyledi.

Sanayi devriminden önce yılda 1 milimetre yükselen deniz suyu seviyesi küresel ısınma, kutuplardaki buzulların erimesi ve deniz suyu seviyesindeki doğal uzun dönemli yükselişlerin etkilerinin birleşmesi sonucunda şimdi yılda 3 milimetre yükseliyor.

Lindstrom, ilk başta, 2002'de Antarktika'daki dev buzul dağlarından kopan, bazı küçük ülkelerden daha büyük kütlelerin, zaten buzullar deniz suyu üzerinde yüzmekte olduğu için, genel deniz suyu seviyelerini etkilemeyeceğinin sanıldığını söyledi.

Lindstrom, buzların Antarktika kıtasından denizlere akmasını engelleyen buz dağlarında meydana gelen kopmaların, buzulların hızla okyanuslara akmasına neden olabileceğine dikkat çekti.

Eric Lindstrom, "Şimdi artık buzun yavaş hareket etmediğini anlıyoruz. Eğer (kutuptaki) buz dağları işin içine girerse, o zaman artık deniz suyu seviyesindeki onlarca metre (artış) söz konusu olacak. Gerçekten de düşük rakımlı ülkeler sular altında kalmaya başlayabilir" dedi.

Geçen ay yayımlanan BM iklim raporunda, 2100 yılına kadar deniz suyu seviyesinin 20 ila 43 santimetre yükselebileceği belirtiliyordu.

Raporda, Antarktika'nın muhtemelen su seviyesindeki buzulların erimeyeceği kadar soğuk olmaya devam edeceği ve kar yağışı nedeniyle buzulların kütlesinde artış olacağı belirtiliyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious