Buzulların 35 yıl ömrü kaldı

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Kuzey Kutbu'ndaki buzulların küresel ısınma yüzünden 35 yıl sonra tamamen yok olabileceği belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bilim adamları küresel ısınmanın Kuzey Kutbu'ndaki buzulları tamamen ortadan kaldırabileceğini söylüyor. Buzulların erimesi kutup ayılarının da sonunu getirecek.

Bilim adamları, 10 yıl içinde eylül ayında buzulların 5,9 milyon kilometre kareden 1,9 milyon kilometre kareye ineceği, bunun da 35 yıl sonra Grönland ile Kanada'nın kuzey sahillerinde çok az buz kalacağı anlamına geldiği tahmininde bulunuyor. Kuzey Kutbu havzasının büyük bölümündeyse eylül ayında ve hatta kışın buzulların tamamen ortadan kalkabileceği kaydediliyor. Atmosfer Araştırması Merkezi'nden Marika Holland, buzullarda zaten önemli kayba şahit olduklarını, ancak yaptıkları araştırmanın, erimenin gelecek on yıllarda çok daha hızlı olacağını gösterdiğini söyledi. Bilim adamları, buzulların güneş ısısını göğe yansıttığını hatırlatarak, buzulların giderek azalmasıyla ışınların su tarafından emileceğini, bunun da ısınma eğilimini daha da artıracağını ifade etti. Araştırma ekibi, atmosfere verilen karbondioksit ve sera etkisi oluşturan diğer gazların miktarının azalmasının, buzulların hızla erimesi riskini azaltacağını vurguladı.

Bilim adamları, buzulların erimesinin, kutup ayıları ve diğer türlerin yok olması tehlikesini beraberinde getireceği konusunda sık sık uyarıda bulunuyor. Kuzey Kutbu'nun yüzde 70'ini kaplayan deniz üzerindeki buzullar, yazın iyice çekiliyor ve eylül ayında en ince seviyesine ulaşıyor. Geophysical Research Letters dergisinde yayınlanan araştırma, sera etkisi oluşturan gazlar atmosfere bu hızla verilmeye devam ederse, gelecekte neler olacağını saptamak için bilgisayar programı kullanılarak yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious