Buzun altında balık avlamak böyle işte

Buzun altında balık avlamak böyle işte.8504
  • Giriş : 01.01.2009 / 16:32:00

Balıkçılar, donan Ladik Gölü'ndeki buzda delik açarak balık avlıyor. Gölün iç kısımlarındaki buz kalınlığı 30 santimetreyi buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Samsun'un yüksek kesimlerinde hayatı olumsuz etkileyen soğuk hava, şehre 95 kilometre uzaklıkta bulunan Ladik ilçesindeki gölün donmasına neden oldu. Gölün iç kısımlarındaki buz kalınlığı 30 santimetreyi buldu.

Kıyılardaki kalınlık ise 10 santimetreye ulaştı. Sekiz kilometre uzunluğunda ve bin 300 hektar genişliğindeki gölün yüzde 96'sının buzla kaplanması, 11 köyün geçimini sağladığı balıkçılığı engelledi.

Buzdan, gölde yaşayan 40 göçmen kuş türü de etkilendi. Beslenemeyen kuşların sayısının gün geçtikçe azaldığı belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ladik Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği Başkanı Hüseyin Mutlu, gözdeki buzlanmanın uzun sürmesi halinde yemleme yapılması gerektiğini söyledi.

Buzlanmanın hem balıkçılar, hem de göçmen kuşlar açısından tehlike teşkil ettiğini dile getiren Mutlu, "Her kış olduğu gibi bu kış da gölde donma oldu. Bu donma balıkçıların avlanmasını engellediği için tehlike teşkil ediyor. Balıklar için buz tabii bir koruyucu oluyor. Ama buradaki 40'ın üzerinde bulunan kuş türleri, kuş cenneti ilan edilebilecek bir bölgede uzun süre buzlanma olmasına bağlı olarak avlanmalarını ve beslenmelerini yapamıyor. Bu nedenle de kuş türlerinde azalma olmakta. Çok geniş beslenme ve yemlenme yapılamıyor. Buzlanmada 15 gün oldu. Eğer 1 ayın üzerine çıkarsa kuşların gıdasını temin etme açısında bir yemlenme gerekecek." ifadelerini kullandı.

Göl çevresinde kurulan canlı balık tesisi işletmecisi Sinan Kaygusuz ise, "Ladik Gölü, bu aydan itibaren 30-40 santim kalınlığında buz tutuyor. Balıkçılarımızın buzu kırarak balık tutma zamanı gelmiştir. Kazmalarla buzu kırarak buzun altından ağlarını gerip avlanmaya çalışıyorlar. Bu da çok güçlükle yaptıkları bir şey." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*