By-pass hattına imza

  • Giriş : 16.03.2007 / 00:00:00

Hazar petrolünde önceliği Türkiye’ye kaptıran Rusya, Bulgaristan ve Yunanistan ile dün Atina’da by-pass boru hattına imza attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

2011’de tamamlanacak 288 km’lik boru hattı Bulgaristan’ın Burgaz ile Yunanistan’ın Dedeağaç kentlerini bağlayacak. Rusya’dan tankerle getirilecek petrol, Burgaz’dan giriş yapıp Ege’ye akacak. Böylece Boğazlar ve Türkiye by-pass edilecek.

HAZAR petrolünün Avrupa’ya ulaşmasında "boğazlar tekelinden" kurtulması için ilk adımı teşkil eden Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattı anlaşması, 14 yıl süren ve defalarca çıkmaza giren müzakerelerden sonra dün Atina’da imzalandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ve Bulgaristan Başbakanı Sergei Stanişev’in hazır bulunduğu törende üç ülkenin enerjiden sorumlu bakanları tarafından imzalanan anlaşma sayesinde, Novorosisk limanından tankerlerle Burgaz limanına gelecek petrol 288 kilometrelik bir boru hattı ile Dedeağaç limanına ulaşacak ve yine tankerlerle dünya pazarlarına nakledilecek.

İnşası 2011 sonunda tamamlanacak ve Türkiye’yi by-pass eden ilk adımı oluşturacak boru hattından yılda 35-50 milyon ton petrol akacak. Petrol miktarı çok fazla olmamakla birlikte, Rusya’nın bundan sonraki enerji politikası ve jeo-stratejik açıdan proje büyük önem taşıyor. Güneydoğu Avrupa’daki enerji haritasında yer alacağı için Yunanistan için de hayati önem taşıyan boru hattının maliyeti 950 milyon Euro’yu bulacak.

İki buçuk yıl içinde üç defa Yunanistan’ı ziyaret eden ve Bulgaristan’ı da ikna etmek için büyük çaba sarfeden Putin’in kişisel başarısı sayılan anlaşmaya göre, petrol boru hattından akmaya başlayınca, Yunanistan’ın ve Bulgaristan’ın geçiş payından kazancı ton başına 1’er Euro olacak. Boru hattını inşa edecek Transbalkan Pipeline şirketinde, Ruslar yüzde 51, Bulgarlar ve Yunanlılar da yüzde 24.5’er ile ortak. Bulgarların hisselerini gelecekte Amerikan Chevron firmasına satabileceği ileri sürüldü. Bulgaristan’da 161, Yunanistan’da da 127 kilometre uzunluğunda olacak boru hattının çapı 91.45 santimi bulacak.

Tavernada balık

Çarşamba akşamı Atina’ya gelen Putin, Karamanlis ve Stanişev ile tarihi Akropolis mabedinin eteklerindeki Dionisos tavernasında balık yedi. Liderler dün de enerji bakanlarının imza törenine katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious