C vitamini ne derece yararlı?

C vitamini ne derece yararlı?.9061
  • Giriş : 18.07.2007 / 16:23:00

30 farklı araştırmaya göre C vitamini almak sadece zaman ve para kaybı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiltere’de 30 farklı çalışmadan derlenen rapor, “C” vitamininin yararları konusundaki tartışmayı yeniden alevlendirdi. Yaklaşık 11 bin kişi üzerinde gerçekleştirilen araştırmaların ortak sonucu, soğuk algınlığından korunmak için her gün C vitamini almanın sadece zaman ve para kaybı olduğunu gösteriyor.

Bazı uzmanlarsa günde 1000 miligram C vitamini almanın vücudu hastalıklara karşı koruduğunda ısrarlı vitamininin faydaları, tıp dünyasının belki de üzerinde en çok anlaşmazlık yaşadığı konuların başında yer alıyor.

Farklı araştırmalar, C vitamininin soğuk algınlığına karşı vücudu daha dirençli hale getirip getirmediği konusunda değişik sonuçlar veriyor.

Bir İngiliz araştırma kuruluşunun 30 farklı araştırmadan derlediği rapora göre, düzenli C vitamini almanın hiçbir faydası yok.

Yaklaşık 11 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaların sonucu, C vitamini takviyesinin sadece aşırı fiziksel baskı altında olan kişilerde yararlı olduğunu gösteriyor.

Yine rapora göre, insanlar zaten tükettikleri gıdalardan C vitamini ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. C vitamininin fazla alınmasının da vücuda bir faydası yok. Zira, vücut bu vitamini depolayamıyor.

Araştırmayı değerlendiren bazı uzmanlarsa, sonuçların genel bir gerçeği yansıtmadığını, C vitamininin hiç etkisi olmadığı görüşünün yanlış olduğunu savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious