C vitamini ne derece yararlı?

C vitamini ne derece yararlı?.9061
  • Giriş : 18.07.2007 / 16:23:00

30 farklı araştırmaya göre C vitamini almak sadece zaman ve para kaybı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiltere’de 30 farklı çalışmadan derlenen rapor, “C” vitamininin yararları konusundaki tartışmayı yeniden alevlendirdi. Yaklaşık 11 bin kişi üzerinde gerçekleştirilen araştırmaların ortak sonucu, soğuk algınlığından korunmak için her gün C vitamini almanın sadece zaman ve para kaybı olduğunu gösteriyor.

Bazı uzmanlarsa günde 1000 miligram C vitamini almanın vücudu hastalıklara karşı koruduğunda ısrarlı vitamininin faydaları, tıp dünyasının belki de üzerinde en çok anlaşmazlık yaşadığı konuların başında yer alıyor.

Farklı araştırmalar, C vitamininin soğuk algınlığına karşı vücudu daha dirençli hale getirip getirmediği konusunda değişik sonuçlar veriyor.

Bir İngiliz araştırma kuruluşunun 30 farklı araştırmadan derlediği rapora göre, düzenli C vitamini almanın hiçbir faydası yok.

Yaklaşık 11 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaların sonucu, C vitamini takviyesinin sadece aşırı fiziksel baskı altında olan kişilerde yararlı olduğunu gösteriyor.

Yine rapora göre, insanlar zaten tükettikleri gıdalardan C vitamini ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. C vitamininin fazla alınmasının da vücuda bir faydası yok. Zira, vücut bu vitamini depolayamıyor.

Araştırmayı değerlendiren bazı uzmanlarsa, sonuçların genel bir gerçeği yansıtmadığını, C vitamininin hiç etkisi olmadığı görüşünün yanlış olduğunu savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious