Çad Başbakanı Libya'yı suçladı

Çad Başbakanı Libya'yı suçladı.14844
  • Giriş : 06.02.2008 / 11:37:00

Fransa Savunma Bakanı Herve Morin'in Çad'a beklenmedik ziyarette bulunduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AFP muhabiri, birkaç saatliğine Çad'a gelen Morin'in Çad Devlet Başkanı İdris Debi ile görüşmesinin beklendiğini duyurdu.

Öte yandan, Çad Başbakanı Delva Kassire Cumakoye, Sudan'a yönelik suçlamalarının ardından şimdi de Libya'yı isyancıları desteklemekle suçladı.

AFP'ye telefonla açıklamalarda bulunan Başbakan, geçen hafta başkent N'Camena'yı ele geçiren isyancıların Libya tarafından desteklendiğini ve silahlandırıldığını söyledi ve "Bu insanların silahlanmasına katkıda bulunan kişi (Libya lideri Muammer) Kaddafi'dir" ifadesini kullandı.

Başkentteki devlet başkanlığı sarayında bulunan Cumakoye, Afrika Birliği tarafından Çad'daki krizi çözmek amacıyla arabulucu atanan Kaddafi ile Kongo Devlet Başkanı Denis Sassou Nguesso ve dün akşam Çad'a gelen Libya heyetiyle ilgili soru üzerine de "Bu insanlarla ele alacak bir şeyimiz yok" yanıtını verdi.

Cumakoye, "Sassou Nguesso, (2006'da) Afrika Birliği başkanlığı yaptı. Peki Çad sorunuyla ilgilendi mi? Hayır. (Sudan Devlet Başkanı) Ömer El Beşir ahlakını bozdu" dedi ve arabulucuların "iki yüzlü ve soytarı" olduklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious