Çad yaralarını sarmaya çalışıyor

Çad yaralarını sarmaya çalışıyor .13969
  • Giriş : 02.04.2008 / 11:05:00

Fransa'nın sömürgesi altında yıllarca yaşayan, 20 yıl önce özgürlüğünü kazanan, petrol yatan topraklarında bir yudum temiz su, bir avuç gıda bulamayan Orta Afrika ülkesi Çad...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hükümet ile isyancılar arasında yıllardır süren iç savaşta eşlerini, çocuklarını kaybedenlerin, ilaç bulunamadığı için ölenlerin, tedavi için gittiği hastanede temiz çarşaf yerine pis bir hırkanın üstünde yatarak ölümü soluyan çocukların ülkesi Çad...

Hükümet ile isyancılar arasında çıkan çatışmalarda 200 kişinin yaşamını yitirdiği Çad'da, imzalanan ''saldırmazlık'' anlaşmasının ardından yıkılan evler tekrar inşa ediliyor. Bütün bunlara rağmen Çad halkı, her an çatışmaların tekrar başlamasından endişe ederek yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

Çad Başbakanı Nureddin Delva Kesire Cumakoye, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 11. İslam Konferansı'nda Sudan'la Çad arasında ''saldırmazlık'' anlaşması imzalandığını hatırlatarak, ''Fakat, daha önceden gördük ki bu tür anlaşmalar zaman zaman bozulabiliyor. Bu nedenle Çad halkının tedbirli olması lazım'' dedi.

Uluslararası kamuoyundan Çad'da yaşananları dikkatle takip etmelerini ve iki ülke arasında imzalanan anlaşmanın sürdürülebilirliği için destek istediklerini ifade eden Cumakoye, ''Çad'la Sudan arasında gerginlik yaşanmaması iki ülkenin yararına olur. Bir ülke, ancak savaş olmazsa kalkınabilir'' diye konuştu.

Cumakoye, savaş nedeniyle çok sayıda çocuğun yetim kaldığını, sayısız binanın hasar gördüğünü, tüm dünya ülkelerinden her türlü desteği beklediklerini söyledi.

-İLAÇLAR TEZGAHLARDA SATILIYOR-

Ülkeye kaçak yollarla sokulan ve Ulusal Ecza Deposu'nun (CPA) denetiminde satılmayan ilaçlar, sağlıksız koşullarda tezgahlarda satılıyor. Halk, saklanma koşulları uygun olmayan ilaçları ''ölümü'' göze alarak kullanmaktan kaçınmıyor.

Hastanelerde tedavi gören hastalar, temiz çarşaf yerine eski yatakların üstüne serilmiş gazete kağıdı ya da hırkaların üstünde yatırılıyor.

Enfeksiyon alma riski yüksek olan bebekler, hijyen koşullarından uzak, yanı başlarında çöplerin durduğu odalarda yaşam savaşı veriyorlar.

Sağlık Bakanı Avocksouma Djona Atchenemou, ülkede çok ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya olduklarını, aşılama başta olmak üzere koruyucu hekimlik yapılamadığını, tedavi için gerekli ilaç, malzeme ve tıbbi cihazların bulunmadığını söyledi.

Ülkede bir tıp fakültesi olmadığını, sadece Referans Hastanesi'nin içinde genel doktorluk eğitimin verildiği bir merkez bulunduğunu belirten Atchenemou, ''Personel ihtiyacına acil olarak çare bulunmadığı sürece ilaç temin edilse bile sorunların önüne geçmemiz mümkün olamaz'' dedi.

Atchenemou, ilaçların CPA'dan karşılandığını, ancak Çad'ın denize kıyısı olmadığı için ilaçların ülkeye getirilişinde sıkıntı yaşandığını, bunun da maliyete yansıdığını, maddi gücü olmayan vatandaşların ilaçları alamadığını söyledi.

-''HASTANELERDE YATANLARIN YÜZDE 60'I SITMA''-

Sağlık Bakanlığı 2. Genel Sekreteri Dr. Muhammed Ali, ülkede en çok sıtma, tüberküloz, AIDS, menenjit, kolera ve ishal vakalarının görüldüğünü belirterek, ''Bunlar öncelikle aşılama ile sonrasında da doğru bilgilendirme ve zamanında tedavi ile önlenebilecek hastalıklar. Ancak yetersizlikler nedeniyle bunları yapamıyoruz'' diye konuştu.

Hastanede yatan hastaların yüzde 60'ının sıtma olduğunu ve bunların yüzde 20'sinin yaşamını kaybettiğini dile getiren Ali, anne ve bebek ölüm oranlarının da çok yüksek olduğunu söyledi. Ali, ''Her yıl yüz binde bin 99 anne, binde 102 bebek yaşamını kaybediyor'' dedi.

Ülkede yaklaşık 27 bin kişiye bir doktor düştüğünü ifade eden Dr. Ali, şu anda ülke genelinde 1 anestezi, 1 beyin cerrahı, 1 psikolog, 2 kardiyolog, 12 kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, 4 çocuk doktoru, 20 cerrahın görev yaptığını söyledi. Bunların dışında hiç uzman doktor olmadığına işaret eden Ali, Çad'da 5 büyük hastane ile 57 poliklinik bulunduğunu kaydetti.

-''HER YIL 120 BİN KİŞİ HASTALIKLARA BAĞLI ÖLÜYOR''-

Çad'ın en büyük hastanesi Başkentteki Referans Hastanesi'nin Başhekimi Dr. Ngariera Rinadjita da özellikle anne ve bebek ölümlerini önleyebilmek için ellerinden geleni yaptıklarını, ancak yetersizlikler nedeniyle bunu engelleyemediklerini söyledi. Rinadjita, sadece Başkentte her yıl 50 bini çocuk 120 bin kişinin hastalıklara bağlı olarak yaşamını yitirdiğini söyledi.

Türkiye'deki bir hastane ile ''kardeş hastane'' olmak istediklerini ifade eden Rinadjita, ''Buradan pratisyenler Türkiye'ye gönderebilir, alanda eğitim almaları sağlanabilir. Türk doktorların tecrübelerinden yararlanabiliriz. Ayrıca, malzeme ve cihaz yardımı da yapılabilir. Bir ultrason aleti, burada birçok kişinin hayatını kurtaracaktır'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious