Caferiler'den, Kızılay'a kan bağışı

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Ölenlerin gıyabında cenaze namazı kılan Caferiler, Filistin ve Lübnan halkı için Kızılay'a kan bağışında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail saldırıları sonucu yaşamlarını yitirenler için gıyabi cenaze namazı kılan Caferiler, cenaze namazının ardından bölgede yaşanan acılara dikkat çekmek için Kızılay'a kan bağışında bulundu.
Cuma Namazı için Halkalı Zeynebiye Camii'nde bir araya gelen binlerce Caferi, İsrail saldırıları sonucu hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldıktan sonra cami yanındaki otoparkta toplandı. Filistin ve Lübnan'da şehit düşenler için okunan Kur'an-ı Kerim'in ardından Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, İsrail'i kınayan bir konuşma yaptı.

Konuşmasına Birleşmiş Milletler'in bugüne kadar iki ulusun katledilmesine karşı bir kınama dahi yayınlayamamasını eleştirerek başlayan Özgündüz, İslam Konferansı Örgütü ve Arap Birliği'nin de üzerine düşen görevi yapmadığını ileri sürdü. İsraili'in Filistin ve Lübnan'a karşı başlattığı saldırının Büyük Ortadoğu Projesi'nin bir parçası olduğunu iddia eden Özgündüz Müslümanların bir araya gelerek, İsrail'le siyasi ve ekonomik ilişkilerini kesmesini istedi. Özgündüz ayrıca herkesi, bölgedeki insanlara maddi manevi yardım yapmaya çağırdı.

Özgündüz'ün konuşmasını bitirmesinin ardından Caferilik İnancını Tanıtma, Araştırma ve Eğitim Derneği Yüksek istişare Kurulu Üyesi Abdullah Turan, İsrail saldırıları sonucu Filistin ve Lübnan'da şehit düşenlerin gıyabında cenaze namazı kıldırdı. Gıyabi cenaze namazına katılan kalabalık İsraile'e lanet yağdırdı. Namazın ardından temsili tabutlar cemaat tarafından omuzlarda taşındı.

Cenaze Namazından sonra yüzlarce vatandaş, Kızılay'ın açtığı çadırlarda kan bağışında bulundu.

Öte yandan caminin yanındaki yola dev bir İsrail Bayrağı serilmesi ve vatandaşların da bu bayrağın üzerinden geçmesi dikkat çekti.

Bugün saat 10.00'da başlayan kan bağışı, 13 Ağustos 2006 günü saat 19.00'a kadar Zeynebiye Camii Otoparkı'nda devam edeceği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious