Caferi’nin gelişi Irak’ı karıştırdı

  • Giriş : 01.03.2006 / 00:00:00

Irak Başbakanı İbrahim Caferi'nin Ankara ziyareti, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin sert açıklamalarının gölgesinde gerçekleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak Cumhurbaşkanlığı görevini yürüttüğü yaklaşık bir yıldır, Türkiye'ye gelmek istediği bilinen ancak, Ankara tarafından bir türlü “Cumhurbaşkanı” sıfatı ile davet edilmeyen Talabani, Caferi’nin Başbakan olduktan sonra ikinci kez Ankara'ya yaptığı ziyarete sert tepki gösterdi. Talabani'nin makamından yapılan yazılı açıklamada, Caferi’nin kendilerini Türkiye ziyareti ile ilgili bilgilendirmediği ve bunun Caferi’nin anayasal yetkileri ile ters düştüğü belirtilerek, “Bugünkü Irak hükümetinin yapacağı anlaşmaların hiçbir değeri olmayacaktır” denildi.

HEYET TALABANİ’YE ŞAŞIRDI

Talabani'nin bu açıklamaları Ankara'da soğuk rüzgarlar estirdi. Talabani’nin tepkisini Ankara’da öğrenen konuk heyet şoke oldu. Irak Dışişleri Bakan Yardımcısı Hamid El Bayati, “Son derece şaşkınız” dedi. Irak Başbakanı sıfatı ile Ankara'ya gelen Caferi'yi karşılamaya ne Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) ne de Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) temsilcileri geldi. Bu durum, Caferi'nin ziyaretine sadece Talabani ve IKYB'nin değil, "Iraklı Kürtlerin hep beraber tavır koyduğunu" gözler önüne serdi. Caferi'yi Esenboğa'da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Irak'ın Ankara Büyükelçisi Sabah Cemil Ümran ve Irak Türkmen Cephesi Başkanı karşıladı.

Irak’ta yeni hükümet kurulması çalışmaları devam ederken, Caferi'nin yanında ekonomi ağırlıklı bir heyet ile Ankara'ya gelmesi dikkat çekti. Caferi'nin heyetinde Irak Başbakan Yardımcısı Ahmet Çelebi, Irak Ulaştırma Bakanı Selam El Maliki, Irak Elektrik Bakanı Muhsin El Şalaş da bulunuyor. Caferi, Irak'ın su, enerji ve ulaştırma gibi alanlarda önemli sorunları bulunduğunu belirterek, bu sorunların aşılmasında Türkiye'den yardım almak istediklerini söyledi. Başbakan Erdoğan ise, "Bazı hukuki sorunları gidermemiz halinde Irak'ın elektrik ihtiyacının yüzde 25'ini Türkiye tedarik edecektir" dedi.
--------------------------------------------------------------------------------Caferi yanıt verdi: Kurallara göre davranıyorum

Irak Başbakanı İbrahim Caferi, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin, kendisinin Ankara ziyaretini hedef alan sözlerine, “Ben kanunlara göre hareket ediyorum. Ne yapıyorsam, milletim için yapıyorum. Kimsenin dedikleri ile ilgilenmiyorum” sözleri ile yanıt verdi. Caferi, Irak’taki PKK varlığı ile ilgili ise, “Ya Irak’ı terk edecekler, ya silah bırakacaklar. Irak’tan Türkiye’ye hiçbir zarar gelmeyecek” güvencesi verdi. Kaldığı Sheraton Oteli’nde AKŞAM’ın sorularını yanıtlayan Caferi, şöyle konuştu: “Başbakan olarak Türkiye’ye yaptığım gezi, resmi ve kanuni. Resmi müsteşarım da yanımda. Ben başbakan olarak geldiğim bu ziyarette herhangi bir usulsüzlük görmüyorum. 2005 yılının 5. ayında yaptığımız ziyarette Türkiye’den bazı taleplerimiz oldu, o beklentilerimiz için geldik.”--------------------------------------------------------------------------------Erdoğan’dan 5 önemli mesaj

Başbakan Erdoğan, Caferi’yi, Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması ve mezhep çatışmaları konusunda uyardı

IRAK Başbakanı İbrahim Caferi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanlık'ta bir araya geldi. Çalışma yemeği olduğu için, iki başbakanın ortak basın toplantısı yapması planlanmıyordu. Ancak, TRT ve Anadolu Ajansı'nın görüntü almak için toplantı odasına çıkması üzerine iki başbakan kısa bir açıklama yaptılar. Irak'taki seçim sürecini gölgelemek isteyen gayretler görüldüğünü belirten Erdoğan, "Terör odaklarının atmış olduğu adımlar mezhep çatışması olarak gösterilmek isteniyor. Hiçbir Sünni, türbenin bombalanması girişiminde bulunmaz" dedi. Erdoğan, Caferi'ye Irak'ın geleceği ile ilgili şu mesajları verdi:


Irak'ın toprak bütünlüğü korunmalı


Irak'ın tüm yeraltı ve yer üstü kaynakları eşit dağıtılmalı


Etnik grupların çatışmasına yol açacak faaliyetlerden kaçınılmalı


Mezhep gruplarının birbiri üzerinde egemenliği olmamalı


Kerkük'ün özel statüsü belirlenmeli


Kuzey Irak’ta otorite boşluğu bizim için risk. Bu durum PKK’yı bölgemiz ve ülkemiz için tehdit haline getirebilir.

Erdoğan, ayrıca Irak'ta geniş katılımlı bir hükümetin kurulmasını istedi. Görüşmenin ardından Caferi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edildi.

Daha sonra Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Caferi onuruna akşam yemeği verdi.

İBRAHİM CAFERİ

Olup bitenler komplo ürünü

IRAK Başbakanı İbrahim Caferi ise yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi’ni bölgeye göndererek gösterdiği ilgi ve ihtimam için teşekkür ederek, "2006 yılı dileriz geniş tabanlı hükümetin kurulması, siyasi sürecinin başlamasına tanıklık eden yıl olur. Irak'ta üzücü olaylar yaşandı. Maksatlı terör olayları var.

HALKIMIZ KENETLENDİ

Irak'taki süreci hazmedemeyenlerin Askeriye Türbesi’nin bombalanması, halkımızı kenetledi. Tek yumruk olmasına vesile oldu. Bu faaliyetlerin komplo, fitne olduğunu halkımız biliyor.

Bunların yaygınlaşmaması için devreye girdik. Olağanüstü hal ilan ettik. Tedbirler alındı. Olaylar kontrol altına alındı. Olaylar ve terör faaliyetleri hükümet kurma sürecini etkilemeyecek. Geniş tabanlı hükümet için gayret sarf ediyoruz" dedi.--------------------------------------------------------------------------------Suriye bayrağı asıldı

IRAK Başbakanı İbrahim Caferi’nin kaldığı Ankara Sheraton Oteli'ne Irak Bayrağı yerine yanlışlıkla Suriye Bayrağı çekildi. Gazetecilerin durumu fark etmesi üzerine Dışişleri Protokolü devreye girerek, bayrağı gönderden indirtti. Protokol yetkilileri, bunun bir çalışma ziyareti olması nedeniyle, konuk ülke bayrağının asılmasının şart olmadığını söyledi. Otel yetkilileri de birbirine çok benzeyen iki ülke bayrağının karıştırıldığını söylediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious