Caferi’ye rest

  • Giriş : 01.03.2006 / 00:00:00

Irak’ın Kürt Cumhurbaşkanı Talabani, Ankara’ya gelen Başbakan Caferi’nin bu ziyaretinden ülke yönetiminin haberdar olmadığını açıkladı. Çok şaşkınlık duyduklarını belirten Talabani, bu durumun anayasayla da çeliştiğini vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Caferi ve beraberindeki heyeti Ankara’ya getiren Irak Hava Yolları’na ait uçak havadayken, Talabani, Caferi’nin Türkiye ziyaretinden Irak yönetiminin haberdar olmadığını ileri sürdü. "Caferi’nin Türkiye ziyaretini yönetime haber vermeden yapacak olmasının şaşkınlık yarattığını, bunun da yürürlükteki anayasayla çeliştiğini" kaydeden Talabani, Irak’ta icra kuvvetinin, devlet başkanı, başbakan, meclis başkanı ve yüksek mahkeme başkanından oluştuğunu, Caferi’nin ise Türkiye ziyaretini bu kurumlara haber vermediğini belirtti. Talabani, bundan dolayı bugünkü Irak hükümetinin yapacağı anlaşmaların "hiçbir değerinin olmayacağını" da vurguladı.

KÜRTLER KARŞILAMADI

Talabani’nin bu açıklaması üzerine Caferi’yi Esenboğa Havalimanı’nda karşılamaya Talabani’nin lideri olduğu Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (IKYB) Türkiye Temsilcisi Behruz Gelali ile Mesut Barzani’nin Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) Türkiye Temsilcisi Ömer Mirani gelmedi.

TÜRKMEN CEPHESİ GELDİ

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı ise karşılamada hazır bulundu. Muratlı karşılamada Caferi ile tokalaşırken, "Irak’ın geleceği için çabalarınızı destekliyoruz" dedi. Caferi’yi Türk Hükümeti adına da Enerji Bakanı Hilmi Güler karşıladı.

HEYETTE ÇELEBİ DE VAR

Caferi beraberinde Başbakan Yardımcısı Ahmet Çelebi, Ulaştırma Bakanı Selam El Maliki, Elektrik Bakanı Muhsin El Şalaş, Dışişleri Bakan Yardımcısı Hamid El Bayati, Türkmen vekil Abbas H. Musa’nın da aralarında bulunduğu kalabalık bir heyetle geldi.

ERDOĞAN’IN CANI SIKILDI

Talabani’nin, Caferi’nin Ankara ziyaretine ilişkin çıkışı, Caferi’ye ev sahipliği yapan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın canını sıktı. Caferi’nin Ankara ziyaretine karşı çıkan Talabani’nin, "imzalanacak anlaşmaları tanımayacağı" sözlerine Başbakanlık’tan, "Ankara’da herhangi bir anlaşma imzalanmıyor" yanıtı geldi.

BASIN AÇIKLAMASI YOK

Talabani’nin açıklaması Caferi’nin Ankara’daki gün boyu temaslarında etkisini gösterdi. Erdoğan ve Caferi ortak bir basın açıklaması yapmadı. Türk ve Iraklı yetkililer Caferi’nin bir basın toplantısı düzenleyeceğini duyurdular. Ancak Caferi, bu basın toplantısını da yapmayarak, beraberindekilerle Dışişleri Bakanı Gül’ün verdiği yemeğine gitti.

Ankara’da yapacağı hiçbir anlaşma Irak’ı bağlamaz

IRAK Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Başbakan İbrahim Caferi’nin Türkiye ziyaretini eleştirirken, bugünkü Irak hükümetinin yapacağı anlaşmaların hiçbir değerinin olmayacağını söyledi.

Yazılı açıklamasında Caferi’nin Türkiye ziyaretini yönetime haber vermeden yapacak olmasının şaşkınlık yarattığı, bunun da yürürlükteki anayasayla çeliştiğini savunan Talabani, Irak’ta icra kuvvetinin, devlet başkanı, başbakan, meclis başkanı ve yüksek mahkeme başkanından oluştuğunu, Caferi’nin ise Türkiye ziyaretini bu kurumlara haber vermediğini belirtti.

Talabani, hükümetin sadece günlük işleri çekip çevirmekle yükümlü olduğunu, ortak açıklama yapmak ya da anlaşma imzalamak amacıyla başka ülkelerle müzakerelerde bulunma hakkına sahip olmadığına dikkat çekti ve Caferi’nin Ankara ziyaretinden üzüntü duyduklarını vurguladı. Talabani, "Caferi, henüz yeni Meclis’in güvenine mazhar olmadığı halde tek başına kararlar alıyor, bu ise seçimleri kazanan ve müstakbel hükümetin uzlaşı hükümeti olmasını arzu eden siyasi grupların arzusuna ters düşüyor" ifadesini kullandı. Talabani, Caferi’nin Ankara’da yapacağı anlaşmaların Irak hükümetini bu nedenle bağlamayacağını belirtti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious