Çağdaş Hukukçular, Şemdinli Davası'ndan kaygılı

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Şemdinli'de Umut Kitabevi'nin bombalanması ile ilgili yargılama, olayın üzerinden yaklaşık 6 ay süre geçtikten sonra Van Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şemdinli olaylarıyla ilgili Van Ağır Ceza Mahkemesi'nde duruşmanın yapıldığı saatlerde İstanbul'da Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi bir grup avukat, İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Hukukçular, olayların ardından yaşanan sürecin Şemdinli Davası'nda da Susurluk Davası benzeri bir sonucu ulaşılmasından duydukları kaygıyı dile getirip, bağımsız, etkin, adil ve tarafsız bir yargılama talep etti.

ÇHD İstanbul Şubesi'nin açıklamasını dernek yönetim kurulu üyesi Hakan Günaslan okudu. Açıklamada "Savcı Sarıkaya'nın görevden alınması yargı bağımsızlığını açıkça ihlal eden bir uygulamadır. 300 avukatın davaya katılma talebi de reddedildi. Mahkemenin tutumu ile adil yargılanma ilkesi bir kez daha ihlal edilmiştir. Biz ÇHD olarak olayın bütün yönleri ile soruşturularak gerçek adaletin tecelli etmesinin ancak ve ancak yargı üzerindeki her türlü ve özellikle devlet müdahalesinin ortadan kalkması, hukuka aykırı eylemde bulunanların her kim olursa olsun yargılama makamlarına çıkarılması gerçekleştiğinde mümkün olacağını düşünüyoruz. Yargıya müdahalelere son verilsin. Yeni Susurlukların yaşanmaması için bağımsız, tarafsız, etkin ve adil yargılama istiyoruz" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious