Çağlar: Bankalar hazırlıklarını yapmış

Çağlar: Bankalar hazırlıklarını yapmış.10296
  • Giriş : 09.11.2008 / 11:07:00

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, sendikasyon kredileriyle ilgili bankaların hazırlıklarını yapmış göründüğünü belirterek, ''Problem yok. Kamu garantisi için de ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'in GAP Eylem Planı çerçevesinde Mardin'deki incelemelerine katılan Çağlar, basın mensuplarıyla bir sohbet toplantısı düzenledi.

Ziraat Bankasının yılın 9 ayında 92 milyar YTL'lik bir aktif büyüklüğe ulaştığını kaydeden Çağlar, 9 aylık karın da 2 milyar 66 milyon YTL olduğunu bildirdi. Bu dönemde 440 milyon YTL de vergi karşılığı ayıran bankanın net karının ise 1 milyar 627 milyon YTL şeklinde belirlendiğini kaydeden Çağlar, net karda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12;lik bir azalma meydana geldiğini söyledi.

Çağlar, net kardaki düşüşün, tarımsal kredilerdeki düşük faizlerden kaynaklandığını ifade etti.

KOBİ'LERE VADE DESTEĞİ-

Global finansal krize rağmen Ziraat Bankasının reel sektöre ve tarıma kesintisiz desteğinin devam ettiğini belirten Genel Müdür Çağlar, bu çerçevede son 1 yıllık dönemde toplam kredilerde yüzde 43 oranında bir artış kaydedildiğini ve 28,2 milyar YTL'lik kredi hacmine ulaşıldığını vurguladı.

Global dalgalanmada KOBİ;lerin finansal sıkıntı yaşamamaları ve takibe uğramamaları için vadeleri uzattıklarını da bildiren Çağlar, şöyle devam etti:

''103 bin kredili KOBİ müşterisinin 2,4 milyar YTL tutarındaki borcunun ödenmesine destek olmak amacıyla vade uzatma uygulamasını başlattık. Ticari hayatta vadelerin uzadığı bir ortamda, ödeme güçlüğüne düşmemeleri için KOBİ;lere 48 aya varan sürelerde ilave vade desteği sağlıyoruz. 2 haftada 16 milyon YTL taleple karşılaştık. Uygulama duyulmaya başladıkça bu rakam artabilir. Çek ve senet ödemelerinde yavaşlama var. Bu ortamda KOBİ;lerin de takip hesaplarına düşmesini önlemek için böyle bir uygulamaya yöneldik. Bizi kaynakta zorlamadığı sürece başlangıçtaki orijinal şartlarda vade uzatımına gidiyoruz. Ama şartlar bizi zorlarsa, maliyet artırımı yoluna da başvurabiliriz.

Bildiğim kadarıyla şu an böyle uygulama yapan bir başka banka yok. Bankalar, münferit olarak bu tür çalışmalar da bulunabiliyor ama biz, müşteri ayırmadan bunu yapıyoruz."

-TARIMSAL KREDİLER-

Genel Müdür Can Akın Çağlar, Ziraat Bankasının tarıma kesintisiz kaynak politikasının da sürdüğünü belirtti.

Bu yıl 9 aylık dönemde, tarımsal kredilerin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 oranında artarak, 6 milyar YTL'ye ulaştığını kaydeden Çağlar, yıl boyunca her hafta ortalama 105 milyon YTL tarımsal kredi kullandırdıklarını anlattı.

Çağlar, tarımsal orta ve büyük işletmelerin kredilendirilmesi için TOBİ bankacılığı başlatan Ziraat Bankasının bu kapsamda, Antalya ve Adana'dan sonra İzmir ve potansiyel görülen diğer bazı illerde de bu hizmeti vereceğini dile getirdi.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Ziraat Bankası Genel Müdürü, kriz dönemlerinde kendilerine mevduat akışı olacağı yönünde bir anlayış bulunduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

''Buna mahal vermemeye çalışıyoruz. Bize yönelmeyi teşvik etmemek adına faizleri aşağıda tutuyoruz. Ekim'de 1,3 milyar YTL mevduat artışı oldu. Bunun 600 milyon YTL'si zaten normal mevduat artışı. Yaklaşık 400 milyon da, dolar ve avro gibi yabancı paraların YTL'ye çevrilmesinden kaynaklandı. Bunları çıkardığımızda 200-300 milyon YTL gibi bir giriş oldu. Bu da 75 milyar YTL;lik mevduat içinde küçük bir rakam."

-9 MİLYAR DOLAR, YTL'YE DÖNDÜ-

Çağlar, Ekim ayı başından bu yana 9 milyar dolarlık döviz tevdiat hesabının da YTL'ye döndüğünü bildirdi.

Dövizde hareket yaşanan dönemlerde, yüksek satışların görüldüğüne işaret eden Çağlar, ''Mesela 22 bin kişi döviz satıyorsa, 3 bin kişi alıyor. Kurların daha yukarı gitmemesinde, yerleşiklerin dövizi elden çıkarıp, YTL'ye dönmesi de etkili oldu" diye konuştu.

Ziraat Bankasının kamunun vakurluluğu içerisinde hareket ettiğini ve hiçbir zaman agresif davranmadığını belirten Çağlar, 450 şubelerinin olduğu yerleşim yerlerinde başka hiçbir bankanın faaliyet göstermediğini ifade etti. Çağlar, sektördeki bankaların, her 3 şubeden 1;ini, kendilerinin ise her 10 şubeden 1;ini İstanbul;da açtıklarını vurguladı.

-SENDİKASYON KREDİLERİ-

Genel Müdür Çağlar, sendikasyon kredilerine kamu garantisinin gerekip gerekmediğine ilişkin bir soru üzerine de, "Çok abartılı bir ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum" dedi.

(Bankaların döviz kredi borçları var, bankalar kredileri geri çağırıyor) şeklindeki haberlerin bankaların yıl sonuna doğru yapacakları sendikasyon kredisi geri ödemelerinden kaynaklandığını ileri süren Çağlar, şu değerlendirmede bulundu:

''Yaklaşık 4 milyar dolarlık sendikasyon geri ödemesi var. Herkes hazırlığını yapmış görünüyor. Merkez Bankası da, bu süre içinde elindeki rezervleri kullandırabileceğini ifade etmişti. Pek problem gözükmüyor. Kurlar üzerinde de baskı olmaz diye düşünüyorum.

ABD'de her zaman Türk bankalarının durumunu sorarlardı. İlk defa kendileri nasıl iyi olmaya çalıştıklarını anlattılar. Bize (İlk defa krizi konuşuyoruz. Ama bunun içinde Türkiye yok) denildi. Bu Türk bankacılığı açısından keyifli bir durum."

Çağlar, dünyadaki paranın bir şekilde, bir yerlere gideceğini de belirterek, Türkiye'nin güvenli bir liman olma kararlılığını göstermesi halinde, paranın gideceği limanın rahatlıkla Türkiye olabileceğini dile getirdi.

-REEL SEKTÖRE ÖNERİ-

Genel Müdür Çağlar, kriz ortamında reel sektör için ne yapılabileceğinin sorulması üzerine de TL likiditesinde ciddi bir problem gözükmediğini, bu dönemdeki sorunun döviz likiditesinden kaynaklandığını söyledi.

Dünyada finansal kuraklık yaşandığını kaydeden Çağlar, ''Herkes, sendikasyonunu ödemek için, reel sektörü 2. plana bırakmış görünüyor. Risk yönetimi çok önemli. Likidite yönetimi de bu dönemde ön planda. Reel sektör, makinanın en iyisini alıyor, en iyi ekiple çalışıyor. (Finansmancın var mı?) diye sorduğunda, (Var, 20 yıllık muhasebecimiz) deniliyor. Reel sektör, finansman konusunda kendini daha iyi yerlere getirebilir diye düşünüyorum" açıklamasında bulundu.

Çağlar, bir başka soruyu yanıtlarken de, GAP Bölgesinde kredi kullanımının 890 milyon YTL'ye ulaştığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*