Çağlar'ın işçileri oturma eylemi yaptı

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

Devlet eski bakanı ve ünlü işadamı Cavit Çağlar'a ait Nergis Holding bünyesindeki Polylen Sentetik İplik Sanayi A.Ş'de çalışan yaklaşık 200 işçi, oturma eylemi yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İşyeri önünde toplanan işçiler, işverenin kendileriyle yüz yüze görüşmediği sürece oturma eylemine devam edeceklerini ve haklarını sonuna kadar arayacaklarını söylediler. Polis ve özel güvenlik elamanları fabrika çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.
Sabah erken saatlerden itibaren fabrika önünde toplanan işçilere yönelik bir konuşma yapan Teksif Pilot Bursa Şube Başkanı Mehmet Çakan, işverenin çalışanlarını oyaladığını savundu. Fabrikada üretime 2 ay önce ara verildiğini, 1 Haziran itibariyle yeniden faaliyete geçirileceğinin açıklanmasına rağmen işverenin sözünde durmadığını belirten Çakan, "Bu fabrikada yaklaşık 700 kişi çalışıyor. Bunun 605'i sendika üyemiz. Ekonomik şartlar nedeniyle ara verilen üretimin 1 Mayısta başlayacağı söylenmişti. Arkadaşlarımız da bunu dikkate alarak evlerinde bir ay geçirdiler. Ama olmadı ve üretim tarihi 1 Hazirana ertelendi. Bugün artık bu uygulamayı kabul etmeyeceğimizi göstermek için burada toplandık. İşyerine inancımız kalmamıştır. Sendika avukatlarımız, işçilerin burada olmalarına rağmen içeri alınmadığını tespit etti. Şimdi her işçi tek tek kıdem tazminatı için başvuru yapabilir. Bugüne kadar ücretsiz izin uygulamasını işlerini kaybetmemek için kabul eden işçi arkadaşlarımız, artık haklarını, yani kıdem tazminatlarını istiyor'' diye konuştu.

"FABRİKA TEKSTİLDEKİ SIKINTILAR NEDENİYLE KAPATILMIŞ"

Öte yandan, fabrika yönetimi tarafından işçilere dağıtılan bildiride, işyerinin, tekstil sektöründe yaşanan genel ve şirkete özgü ekonomik nedenlerden dolayı 2 aydır üretime ara verdiği, gerek işyerinde uygulanan toplu iş sözleşmesi, gerekse mevzuatın öngördüğü ücretsiz izin döneminin en kısa sürede sona ermesinin istenmesine rağmen, işletmenin devamına imkan vermeyen ekonomik nedenlerin geçerliliğini sürdürdüğüne dikkat çekildi.

İşçilere verilen bildiride şu ifadelere yerverildi: "Belirtilen nedenlerle, işletmemizin tamamen faaliyetine son vermesini de önlemek amacıyla ücretsiz izinli geçen bu dönemin, 1 Temmuz 2006 tarihine kadar sürmesi zorunluluğu ile karşı karşıya bulunduğumuzdan, maalesef 1 Haziran 2006 tarihi itibariyle üretime başlayamamaktayız. Teksif ile varılan uzlaşma gereğince siz değerli arkadaşlarımızın 15 günlük ücretleri tutarındaki ödemeler, 7 Haziran 2006 günü avans niteliğinde olmak üzere, işletme görevlilerince işyeri girişinde ödenecektir. Kentimizle ve ülkemiz tekstil sektörü ile bütünleşmiş olan müessesemizin, 1 Temmuz'da üretime devam edebilmesi için göstereceğiniz bu özveri her türlü takdirin üzerindedir.''

İşçiler, bir süre fabrika önünde beklerken, işveren yetkililerinin fabrika önünde bekleyen işçilerin yanına gelmemesi dikkat çekti. Son olarak polisin uyarısıyla işçiler fabrika önünden ayrılarak karşı tarftaki parklık alanda beklemeye başladı. İşçiler halen beklemeye devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious