Çağlayan, Bankalara "Sicil affı" uyarısı yaptı

Çağlayan, Bankalara
  • Giriş : 21.02.2009 / 18:09:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, bankaları Sicil Affı Kanunu çerçevesinde görevlerini yapmaya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çağlayan, Beypazarı Ticaret Odası'nı ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, çıkardıkları Sicil Affı Kanunu'nun 6 ay geçerli olacağını ifade ederek, "Bankalarımızı, Kanun çerçevesinde görevlerini yapmaya davet ediyorum. Bu konuda geçtiğimiz günlerde 1-2 banka ile Bankalar Birliği Başkanımızın açıklaması oldu. Açıklamayı talihsiz bulduğumu ifade etmek istiyorum" dedi.

Bu noktada reel sektör ve özel sektörün beraber yaşama mecburiyeti olduğunu belirten Çağlayan, bankacılık sisteminin başka bir düşüncesi ve amacı yoksa topladığı parayı reel sektöre kullandırması gerektiğini söyledi.

Çağlayan, "Çünkü bankacılık sisteminin toplamış olduğu, pimi çekilmiş bombaya benzer doğru ve yerinde kullanmazsa. Tabii bunları reel sektöre verecek" diye konuştu.

Bankacılık sisteminin, sicil affıyla ilgili "vicdanlı olması" gerektiğini de dile getiren Çağlayan, "Merkez Bankası, zaten tüm kayıtları silmiştir ve Temmuz ayı sonuna kadar da devam edecek uygulamalarda kayıtlar silinecektir. Bankacılık sisteminde de olabilir. Her insan hayatında hata yapabilir. Ekonomik şartlar, sizin elinizde olmayan dış şartlarla etkileşme içinde kalabilirsiniz. Ama çeki karşılıksız çıkmış çekini ödemiş, senedi protesto olmuş senedini ödemiş, kredi kartını zamanında ödeyememiş ancak borcunu yerini getirmiş olanlara, sicil affı konusunda, mutlak surette bankalarımızı duyarlı davranmaya davet ediyorum" dedi.

Çağlayan, bir gazetecinin Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince'nin sicil affıyla ilgili sözlerini hatırlatması üzerine, AK Parti Hükümeti olarak, serbest piyasa mantığının kurallarını, kavramlarını tamamıyla benimsediklerini ve serbest piyasa kurallarına göre sistemi işletme düşüncesi içerisinde olduklarını belirtti.

Çağlayan, "Yani kalkıp kanuna, (Bunu mutlaka uygulayacaksınız) şeklinde bir ifade koymayı doğru bulmadık bu konuda çok talep gelmesine rağmen" dedi.

Bankaların, piyasa koşulları içerisinde gerekeni yapacaklarını düşündüklerini anlatan Çağlayan, "Sicil affına biz, bankalarımıza (bunu mutlaka uygulayacaksınız) şeklinde bir ifadeyi zaten koymadık. Ama burada bankalarımızın, böyle çıkartılmış olan bir yasaya uyması, bunu uygulaması, reel sektörle, bankacılık sistemi arasındaki ilişkileri artıracaktır. Bankacılık sistemi, elindeki parayı reel sektöre aktarmak zorundadır. Bankacılık sistemi de (uymayacağım) demiyor, (uyacağım) diyor. Ama burada bankacılar (zorunlu değil) diyor. Bankacılık sisteminin de, reel sektörün de, iyi anlayış içerisinde, her zaman birbirlerine lazım olacak, birbirlerini tamamlayacak bir ekip anlayışı içerisinde çalışmaları gerektiğini ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*