Çağlayan bakanlığı Ergün'e devretti

Çağlayan bakanlığı Ergün'e devretti.6832
  • Giriş : 02.05.2009 / 16:45:00

Devlet Bakanlığına atanan Zafer Çağlayan, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı görevini Nihat Ergün'e devretti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Bakanlığına atanan Çağlayan, makamda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 20 ay süren Sanayi ve Ticaret Bakanlığı süresince yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığının çok önemli fonksiyonlar icra eden bir bakanlık olduğuna işaret eden Çağlayan, görevini devrettiği Nihat Ergün'ün de sanayi ve ticaret konusunda bugüne kadar yapılmışların daha ötesinde başarılı hizmetler yapacağına inandığını söyledi.

Şu an itibariyle eski Sanayi ve Ticaret Bakanı olduğunu anımsatan Çağlayan, ''Başbakanımızın bize tevdi etmiş olduğu görev çerçevesinde yine sanayi hayatıyla, ticaret hayatıyla, Odalar ve Borsalar Birliğimizin mensuplarıyla ilişkilerimiz devam edecek. Bu sefer başka bir boyutta, dış ticaret boyutunda, ithalat, ihracat boyutunda, dış müteahhitlik boyutunda hizmetlerimiz sürecek. Bu vesileyle Sayın Başbakanımıza gerek Sanayi ve Ticaret Bakanı olmam noktasında gerek şimdi dış ticaretten, ithalat, ihracattan sorumlu bakan olarak beni görevlendirmesinden dolayı teşekkür ve minnetlerimi arz etmek istiyorum'' dedi.

Çağlayan, yeni kabinenin millete, devlete, ticaret hayatına, istihdama, üretime hayır getirmesini diledi.

YENİ SANAYİ BAKANI ERGÜN

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı görevini Çağlayan'dan devralan Nihat Ergün de Sanayi Bakanlığının, üreten insanlara, tüketicilere yol gösteren, Türkiye'nin sanayileşmesine, ülkedeki ticaretin gelişmesine katkı sağlayan, bunun alt yapısını, rekabetçi ortamı, şeffaf ortamı ve uygun hukuk düzenini oluşturan bir bakanlık olarak çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

Görevlerinin ülkede ahenkli bir ekonomik faaliyetin olabilmesi ve bunun küresel düzeyde güçlü bir ekonomiye ulaşabilmesi için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın bütün birikimini harekete geçirmek olduğunu dile getiren Ergün, bunun taraflarından birisi bakanlık ve bürokratları ise diğerinin de üretenler ve bunların örgütleriyle tüketenler ve tüketici örgütleri olduğunu söyledi. Ergün, bu unsurlarla işbirliği içinde olacaklarını ifade etti.

Ergün, ''Hiç bir aktörü kenarda tutmadan, ekonominin, reel sektörün bütün aktörlerini, onların bütün birikimlerini bir havuzda toplamak ve o havuzu bir zenginlik haline getirmek, Türkiye'nin birikimi haline getirmek başlıca görevimiz olacaktır'' dedi.

''DEĞİŞİM BİR ZARURET''

Bakan Ergün, kabinedeki revizyonla ilgili olarak da değişimin bir zaruret, kendi başına bir ihtiyaç olduğunu söyledi.

Değişimin başarıdan ya da başarısızlıktan bağımsız olduğunu, bazen en başarılı insanların da değişmesi gerekebileceğini vurgulayan Ergün, ''Kurumsallaşmanın var olduğunu ispat etmek açısından buna ihtiyaç vardır. Demokrasi içinde seçimle gelinen yerlerde ilanihaye görev yapmak söz konusu olmamalıdır. Mutlaka yenilenmeye ihtiyaç vardır. Yenilenme yeni bir ruh yeni bir heyecan yeni bir dinamizm getirecektir. Bu ruhu, bu heyecanı bu dönemde Türkiye, yeni kabineyle gerçekleştirmiş olacak'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*