Çağlayan: Bütçeyi gevşetmemiz şart

Çağlayan: Bütçeyi gevşetmemiz şart.8783
  • Giriş : 06.03.2009 / 18:20:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, bütçenin biraz gevşetilmesi gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, AK Parti'nin Yenimahalle Belediye Başkan adayı ve şu anki Belediye Başkanı Ahmet Duyar'la birlikte İvedik Organize Sanayi Bölgesi (OSB) binasında bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Bakan Çağlayan, 15 Mart'tan itibaren esnaf ve sanatkarın TESKOMB aracılığıyla Halkbank'tan kullanacağı kredilerin faizlerini yüzde 10'a indireceklerinin müjdesini verdi.

Sanayi Bakanlığının bütçesinin üçte birinin OSB'ler ile Küçük Sanayi Sitelerinin oluşturulması için verildiğini anlatan Çağlayan, göreve geldikleri günden beri esnaf, sanatkar ve KOBİ'ler için önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Türkiye'nin yaşanmakta olan küresel krizin etkisi altında olduğunu belirten Çağlayan, bunun nedeninin, Türkiye'nin artık küresel bir oyuncu olmasından kaynaklandığını kaydetti. Bu yüzden küresel krizden etkilenmemesinin mümkün olmadığını belirten Çağlayan, bugün Avrupa'nın ekonomisinin çöktüğünü, ciddi bir kriz altında ezildiklerini anlattı. Çağlayan, daha sonra Türkiye'nin yaşanan krizden etkilenmemesi için yapılan icraatlar konusunda bilgiler verdi. Bu sırada salonda bulanan esnaftan birinin araya girerek konuşmaya kalkması üzerine Bakan Çağlayan'ın ''Benim sözüm bitsin ondan sonra konuş. Konuşanın sözü kesilmez. Bu esnaf ve sanatkara yakışmaz. İstersen ben susuyum sen konuş'' demesi dikkat çekti.

Çağlayan, Küçük ve Orta Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) kullandıracağı ve başvuruları 5 gün önce başlayan ihracat destek kredisine 867 milyon dolar tutarında başvuru gerçekleştirdiğini de bildirdi. 6 ay vadeli ve yüzde 1,18 faizle kullandırılan bu krediye ilginin büyük olduğunu anlatan Çağlayan, KOSGEB'in Eximbank'ın bir yılda verdiği krediyi bir kerede verdiğini ve bunun Cumhuriyet tarihinde bir ilk olduğunu söyledi.

Konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'ta yaptığı konuşmaya da değinen Çağlayan, ''Davos'ta da Allah'a şükür hiçbirimizin başını yere eğdirmeyen, yüce milletten yetki almış bir Başbakan'ı herkes gördü'' dedi. Çağlayan, Başbakan Erdoğan'dan, bölgede yaşanan sorunlarla ilgili arabulucu olmasının istendiğini anımsattı.

Yenimahalle Belediye Başkanı Ahmet Duyar da konuşmasında, Yenimahalle'de yaptıkları birçok hizmet bulunduğunu, ancak bunun yanında yapamadıkları olduğunu da söyledi. Hiç kimsenin yaptıklarından habersiz olmadığını ifade eden Duyar, yaptıklarının yapacaklarının teminatı olduğunu, bu yüzden hazırladıkları projelerden bahsetmeyeceğini kaydetti. Göreve geldiklerinde haciz içinde bir belediye devraldıklarını ve icraatlarının ilk birkaç yılında bu hacizleri kaldırmakla uğraştıklarını belirten Duyar, kendilerinden önceki CHP'li belediyenin yaptığı yatırım tutarının 15 trilyon lira olduğunu, oysa kendilerinin 232 trilyon lira tutarında yatırım gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Ayrıca Yenimahalle'de 60 bin imar tapusu dağıttıklarını da söyleyen Duyar, yeniledikleri 123 eski park ile birlikte 178 parkı hizmete açtıklarını anlattı. Konuşması devam ederken Duyar'a soru soran bir esnafın ''Ekonomik krizden söz etmeyeceğim. Kriz zaten anamızı ağlattı'' demesinin ardından cami istemesi dikkat çekti.

İvedik OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gültekin'de AK Partinin İvedik'te önemli hizmetleri bulunduğunu kaydetti.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından Bakan Çağlayan, İvedik OSB'den ayrıldı. Çağlayan ayrılırken, çok sayıda esnafın Çağlayan'ın etrafını sararak sorunlarını illettikleri görüldü.

Bakan Çağlayan, daha sonra GİMAT giderek, Gimat Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Recai Kesimal ve Gimat esnafıyla kısa süreli bir toplantı gerçekleştirdi. Çağlayan, burada yaptığı konuşmada yaşanan ekonomik krize değinirken ''Dışarı düzelmeden biz biraz zor düzeliriz. Onu da bir kere bilin. Bizim düzelmemiz dışarının düzelmesine bağlı. Bu küresel krizin etkisini yaşamamak mümkün değil. Avrupa çok zor toparlayacak'' dedi.

'BÜTÇENİN GEVŞETİLMESİ LAZIM'
Dünyada ağır bir ekonomik kriz yaşanırken Türkiye'nin mali imkanları ve bütçe disiplini bulunduğunu ayrıca bankacılık sisteminin de şu anda dört dörtlük olduğuna ifade eden Çağlayan, ancak bütçenin biraz gevşetilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Çağlayan, şöyle dedi:

''Yani biz şu anda (aman enflasyon), (aman bütçe açıkları) diyecek durumda değiliz. Mutlak surette bütçemizi biraz gevşetmek zorundayız. Amerika'nın matbaası var dolar basıyor. Avrupa'nın matbaası var avro basıyor. E biz ne yapacağız? Bizim de böyle bir ortamda iç ticaretimizi geliştirmemiz ve buna uygun bazı düzenlemeleri yapmamız için piyasasının gelişmesi, insanların para harcamasını temin için mutlak surette, evet arkadaşlar bütçe açığı vermemiz gerekiyorsa biz de sonuna kadar bu bütçe açığını vereceğiz. Başka yolumuz yok. Çünkü biz dolar da basamayız. Avroda basamayız. Bu çerçevede bununla ilgili çalışmalarımız olduğunu bilin. İnşallah nisan ayında bir takım çalışmalar yapacağız.

KOSGEB'den kullandıracakları kredinin bu sene en az 3 milyar lira olacağını belirten Çağlayan, ''Şunu net ifade edeyim Marketler Yasası bu yıl kesinlikle çıkacaktır'' dedi. Çağlayan, yasanının esnaf ve sanatkarın beklentilerini karşılayacak şekilde çıkacağını bildirdi.

Gimat Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Recai Kesimal da Marketler Yasası'nın bir an önce çıkarılmasını istedi.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından, Bakan Çağlayan, Gimat'ta kısa bir süre dolaşarak, esnafla sohbet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*