Çağlayan: Daralma 2009'da da sürecek

Çağlayan: Daralma 2009'da da sürecek.6552
  • Giriş : 09.01.2009 / 14:37:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, dün açıklanan sanayi üretim endeksinin sektörde ciddi manada düşüş olduğunu, üretim kaybı, imalat kaybı olduğunu net şekilde ortaya koyduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Ankara Sanayi Odası (ASO) ile Türkiye İş Kurumu arasında ''Kriz işsizlerine Mesleki Eğitim Programları'' için protokol imzalandı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Çağlayan, ASO'da düzenlenen protokol töreninde yaptığı konuşmanın ardından bir gazetecinin ''son 6 ayda sanayi sektöründe ne kadar kişi işsiz kaldı'' şeklindeki sorusunu yanıtladı.

''Kaç kişinin işsiz kaldığının sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanım tarafından söylenmesi daha doğru olur'' diyen Çağlayan, otomotiv sektörünün toplam satışlarının yüzde 80'ini ihraç ettiğini, bu ihracatın yüzde 90'ının da Avrupa'ya yapıldığını söyledi. Türkiye'nin 131,5 milyar dolar ihracat yaptığına ve bunun yüzde 90'ını sanayi mamulünün oluşturduğuna işaret eden Çağlayan, ihracattaki daralmanın ister istemez sanayi sektörünü olumsuz etkilediğini ifade etti.

Bakan Çağlayan, ''Dün açıklanan rakamlar sanayi sektöründe ciddi manada düşüş olduğunu, bir üretim kaybı, imalat kaybı olduğunu çok net bir şekilde ortaya koyuyor'' dedi.

Hükümet olarak krizin emareleri bile ortada yokken çok önemli çalışmalar yaptıklarını söyleyen Çağlayan, bu çerçevede hayata geçirilen 0 faizli can suyu kredisine değindi.

25 bin işletmeye 0 faizle toplam 1,6 milyar lira kredi kullandırıldığını belirten Çağlayan, burada sanayicilerin karşı karşıya kaldıkları önemli bir sorun bulunduğunu, SSK borcu olan işletmelerle, borcunu yapılandırmamış işletmelerin bu krediden yararlanamadıklarını hatırlattı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile çok kısa süre içinde yapacakları bir çalışmayla SSK borcu olanların da bu krediden faydalanarak gerekirse mahsup yapabilecekleri bir sistemi oluşturacaklarını dile getiren Çağlayan, ''Bütün gayretimiz daralmış olan likiditenin artırılması. KOBİ'lere, esnaf ve sanatkara kredi imkanlarının getirilmesi'' diye konuştu.

Çağlayan, törende yaptığı konuşmada ise global bir oyuncu olan Türkiye'nin küresel finansal krizden etkilenmemesinin mümkün olmadığını söyledi. Küresel ekonomiye ne kadar entegre olunmuşsa krizden de o kadar etkilenileceğini ifade eden Çağlayan, ''Daralmanın 2009'un ilk 6 ayında da devam edeceğini kabul etmek zorundayız. Bu krizi 6 ay daha yaşamaya devam edeceğiz. Bütün programlarımızı, değerlendirmelerimizi buna göre yapıyoruz'' dedi.

Çalışanların işsiz kalmaması, işverenlerin de ellerinin rahatlaması için gayret gösterdiklerini anlatan Çağlayan, şunları kaydetti:

''Kriz nasıl olsa bitecek. Bittikten sonra da tekrar çıkış olacaktır. İnşallah bu V şeklinde bir çıkış olur. Türkiye bu dünyada krizden en erken çıkacak ülkedir. Bunu size moral vermek için söylemiyorum, ama Sanayi Bakanı olarak size zaman zaman gaz vererek sizin gazınızı da almak zorundayız. Ben elimdeki sanayi envanterini dikkate alarak söylüyorum bunu. Türkiye ayrıca Avrupa'ya en yakın tedarik noktası olması itibariyle de bu krizi fırsata çevirecektir.''

-''NİTELİKLİ ELEMAN ÇÖZEMEDİĞİM TEK SORUN OLDU''-

Bakan Çağlayan, ''Kriz İşsizlerine Mesleki Eğitim Programları''nı değerlendirirken de 27 yıllık sanayicilik hayatında pek çok sorunla karşılaştığını ve bunların tümünü çözdüğünü, ancak nitelikli eleman sorununu bir türlü çözemediğini söyledi.

Mesleki eğitimin son derece önemli olduğunu vurgulayan Çağlayan, ASO ve İŞKUR'un işsiz kalanları yeniden işe hazırlamak için önemli bir sosyal görevi yerine getireceğini kaydetti.

Çağlayan, ''Evet işsizlik var, işsizlik rakamları artıyor ama şunu bilmenizi isterim ki hiç bir işveren beraber para kazandığı, yetiştirdiği elemanını işten çıkarmak istemez. Sanayicilerin çoğu zaten çıraklıktan, işçilikten gelmiştir. Sanayici, iş adamı, bıçak kemiğe değil iliğe dayanmadıkça çalıştırdığı işçiyi çıkartmaz, çıkartamaz'' dedi.

-TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRÜ ATA-

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Namık Ata da kriz nedeniyle işsiz kalanların yeniden istihdam edilebilmesi için başlattıkları bu çalışmanın Türkiye genelinde yaptıkları çok kapsamlı çalışmaların bir parçası olduğunu söyledi.

Hem eğitim kurumlarıyla hem de iş çevreleriyle yoğun işbirliği içinde olduklarını ifade eden Ata, iş gücünün kalifikasyonunu artırmak suretiyle istihdama girişi kolaylaştırmayı amaçladıklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*